Agility pro psy

16. května 2008

Agility je název pro jeden z nejoblíbenějších a také nejstarších psích sportů vůbec. Nicméně pro člověka neznalého věci, je tento termín většinou jen nic neříkajícím slovem a sport, který se za ním skrývá, pak představuje často doslova záhadu. Přesto je možné říci, že o agility již téměř každý člověk někdy slyšel, nebo třeba četl a ve své podstatě tedy tento sport zná - jen je důležité představit jej trochu jinak - spíše jako psí parkur.

Skutečně většina z nás již někdy viděla obrázky pejsků zdolávajících nejrůznější překážky v doprovodu svého páníčka a to je právě agility.

 

Tento sport vznikl ve své oficiální podobě někdy kolem roku 1978 v Anglii a velice rychle se stal nesmírně oblíbeným, přičemž k jeho tak masovému rozšíření a veliké oblibě vedly zejména dvě věci: tvůrci agility velice dobře stanovili pravidla tohoto budoucího sportu, díky čemuž ho otevřeli možnostem téměř každého sportovně založeného pejskaře, ale také každému sportovně založenému pejsku.

 

Psa totiž může závodem provést dítě stejně dobře jako důchodce a soutěžit může malinkatý voříšek, stejně tak jako respekt budící hafan se sáhodlouhým rodokmenem.

 

Trať agility mívá 12 - 20 nejrůznějších překážek, přičemž je to spíše jejich rozmístění, které mění obtížnost zdolání každé jednotlivé překážky i celkové tratě. Soutěžící jsou rozděleni jednak podle velikosti psa na kategorii Small (do 34,99 cm), kategorii Medium (35 - 42,99 cm) a kategorie Large (nad 43cm) a dále pak podle výkonnostní zdatnosti jednotlivých účastníků na kategorii A1 (začátečníci), kategorii A2 (pokročilí) a kategorii A3 (nejlepší z nejlepších) - vstup do této kategorie je ryze dobrovolný, závodník však pro vstup i udržení se v této kategorii musí splňovat značně velké nároky).

 

Pravidla agility nás opět odkazují na koňský parkur - zásadní je to, s jakým počtem trestných bodů dokáže psovod a jeho pes dokončit celou trať. Dalším hodnotícím kritériem je samozřejmě čas, za který tým - psovod a pes - trať dokáže zvládnout. Výchozí hodnocení tedy sestává z kombinace obou uvedených kritérií, takže soutěže jsou rozhodně napínavé jak pro účastníky, tak pro ty, kdo jim fandí, nebo se prostě jen baví zajímavou podívanou.

 

Jakkoli mohou výše popsané podmínky vypadat jednoduše, systém hodnocení je vypracován do nejmenších detailů a závodníci tak mezi sebou bojují doslova o setiny sekund a každý bod.

 

Závody v agility jsou často v opravdu velkém stylu, protože mezi sebou soutěží 80 - 100 týmů, vyjímkou ovšem není ani počet ještě vyšší. V České republice se takovýchto závodů koná každoročně zhruba 30, soutěží se takříkajíc za každého počasí, velice často probíhají závody na mezinárodní úrovni.

 

Důležitý je také fakt, že u nás pracuje nejméně 8 výcvikových táborů agility, které obvykle po dobu letních měsíců nabízejí zájemcům a začátečníkům možnost dozvědět se a naučit se z agility to nejdůležitější tak, aby se sami mohli beze strachu postavit na start. Termíny všech akcí spojených s agility, stejně tak jako přesná pravidla soutěží apod. najdete např. na www.klubagility.cz, nebo třeba v časopise Pes přítel člověka.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?