Agrese koček vůči lidem jako porucha chování

11. března 2015

Představte si následující situaci: Přijdete domů, a ještě než se stačíte rozkoukat, sedí kousek od vás kočka a dívá se na vás nenávistným pohledem. Neustále vás pronásleduje. Pokouší se Vás lapit jako kořist. Když se jí snažíte zavděčit a chcete ji pohladit, sekne po vás packou. Přesně tak se projevuje kočka, která má vypěstovanou agresi vůči lidem. Nevěste hlavu, i takové chování se dá napravit.

Než se rozhodnete začít s léčbou tohoto zlozvyku, poraďte se s veterinářem. Odborník totiž může, na rozdíl od laického oka, vypozorovat na kočce jakoukoli nemoc nebo zdravotní problém, který jí ztrpčuje život. Taková komplikace může začít pouhým podrážděním zvířete, při delším trvání může přerůst v úplně stejně se projevující agresivní chování. Jednoduché zbavení kočky nepříjemných pocitů tak může vyřešit také problém s agresivitou.

 

Agresivita koček jako jejich přirozenost

Mějte na paměti, že agresivita je pro kočky v určitém směru přirozená. Pokud chce jedna kočka druhé sdělit, že s ní nemá v plánu komunikovat, a přesto ji potřebuje dát jasně najevo, že se nachází v jejím teritoriu nebo v dosahu jejích cenností (včetně potravy), zvolí právě tuto cestu. Občas může tuto agresivitu projevit také při hře. Vaším hlavním cílem je kočce vysvětlit, že s vámi může komunikovat jinými způsoby.

Krok č. 1 – Ochrana sebe sama před kočičí agresí

Je to ten nejsnazší úkol, jakým začít. Zkraťte kočce drápy (ať už sami, nebo s odbornou pomocí). Při případném poškrábání vám tak kočka způsobí menší zranění. Neprovozujte činnosti, které mohou v kočce vyvolat agresi. Některé kočky jsou háklivé, když je hladíte, pokud si hoví v klíně někoho jiného, jiné naopak špatně snáší doteky na zadní části těla. Vytvořte si seznam spouštěčů agresivního chování a striktně se jim vyhýbejte.

Krok č. 2 – Pozorujte příznaky předcházející kočičí agresi

Tyto příznaky jsou zpravidla stejné a objeví se vždy krátce před tím, než kočka zaútočí. U některých koček zpozorujete rozšíření zřítelnic a změnu pozice uší. Jiné kočky jsou před útokem napjaté a přikrčené. V případě spatření takových signálů je lepší s kočkou přestat komunikovat. Signály agrese neignorujte ani za ně kočku netrestejte – povede to k zvýšení agresivity.

Krok č. 3 – Sociální interakce jako prevence před kočičí agresí

Spousta koček žije uzavřena v bytě, bez styku s okolním světem, lidmi a bez hraček. Poskytnutí hraček vaší kočce může snížit projevy agrese pramenící z nudy. Takové hračky je však vhodné nenechávat k dispozici po celou dobu. V takovém případě by se staly rychle nezajímavými. Kočky spolehlivě nejlépe zabaví interaktivní hračky. Pokud je vaše kočka aktivní, věnujte ji alespoň 20 minut dvakrát denně na společnou hru. Nepoužívejte hračky vynucující si účast vašich částí těla jako přímého aktéra - kočka to může chápat jako povolení útoku na vás.

Krok č. 4 - Přetrvávající problém s kočičí agresí

Pokud se vaše kočka stále chová agresivně, musíte jí dát jasně najevo, že o takové chování nestojíte. Pokud zpozorujete, že se chystá k útoku, zavolejte na ni jménem a přivolejte ji. Pokud vás poslechne a přijde, aniž by zaútočila, odměňte ji pamlskem nebo hrou se speciální hračkou. Pokud vás neposlouchá, za každou cenu jí musíte překazit záměr zaútočit. Použijte například knihu, kterou upustíte na zem. Kočka se tak lekne. Potom odejděte z místnosti a zavřete za sebou dveře. Nechte kočce čas na oddych, klidně i několik minut.

 

Pokud i přes veškerou snahu a vyhýbání se spouštěčům agrese po dobu minimálně tří týdnů nevidíte v chování žádnou změnu, požádejte o pomoc vašeho veterináře nebo behavioristu. Příčiny agresivního chování mohou být rozličné a zkušený specialista vám může nabídnout konkrétní řešení dříve, než vám kočka vážně ublíží.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?