Agresivní projevy psů vůči lidem - když nás bolí psí zuby

29. října 2016

Zažitým dogmatem je, že pokud pes projevuje vůči páníčkovi agresi, jde o projev dominance psa a špatně zvládnutou výchovu. Etologové se poslední dobou přiklánějí k tomu, že pes se nám snaží jednak něco říci a jednak je s největší pravděpodobností chyba v člověku. Když na útulek přišla důchodkyně s maltézákem a s prosbou, aby mu někdo vyndal klíště, jelikož po ní psík vždy agresivně kouše a cizím lidem se to podařilo „levou zadní,“ napadlo mne na problematiku pohlédnout trochu hlouběji.

Neznámá minulost – nejistá budoucnost

Nejčastější „zážitky“ s agresí mají obvykle majitelé psů z útulku. Jde o psí dušičky s neznámou minulostí, nikdy nevíte, co v psovi vyvolá špatné vzpomínky. Páníček pak obvykle zjišťuje poruchy chování třeba při koupání psa, při hře o hračku, při pokusech o výcvik. Tady je třeba vést jakýkoliv další krok velice citlivě. Pokud si pes agresivně hlídá například hračku, nejde o projev dominance, ale o snahu vše si přivlastňovat, protože nemá důvod cítit to jinak. Musíte mu vymezit hranice – kam smí, kam nesmí. Jen pro zajímavost, plných 63% psů smí do postele, 32% pak na gauč. U nedostatečně zvládnuté výchovy u psa narůstá pocit, že je všechno jeho, vše mu patří a nemá důvod své území do krve nebránit! U neznámého psa je důležité nastolit od počátku řád – kam smí, kam nesmí. Dopřát mu klidné místo k odpočinku, namátkově jej přivolávat a chválit, nevšímat si hraček, které případně chce bránit, nevyvádět, pokud něco ukrade, ale vše v klidu a bez emocí vyřešit, abychom jej v takovém chování nepodporovali.

 

Agrese psa vůči člověku

Obecně zažitou pravdou je, že psi nemají v lásce opilé lidi. Podstata této emoce je však spíše v nezvyklosti chování těchto lidí. Psi jsou nejistí z toho, že se známý „živočich“ tak divně klátí a projevuje se jako nemocný – a raději jej od sebe chtějí odehnat. S alkoholem jako takovým to má souvislost především u psů cvičených na vyhledávání nejrůznějších pachů. Stejný původ chování je i u psů, kteří pocházejí z nestandardních podmínek – jako jsou množírny, psi celoživotně uvázáni na řetězu nebo zavření v kleci. Ve svém životě mnoho podnětů nezažili, vše je pro ně nové a reagují obvykle strachem – děsí je jiní psi, cizí lidé, jedoucí auta, uzavřený prostor… a jak reagují? Jaká je nejčastěji vaše reakce, když vidíte pavouka, ze kterého máte strach? Kolik z vás pavouka i navzdory fobii chytí do sklenice a vyhodí a kolik z vás jej raději úkladně zavraždí? Aneb pavouk není děsivý, když sedí na zdi, pavouk je děsivý, když z ní náhle zmizí…

Dobrou prevencí před nečekanou agresí může být pohodlný náhubek (pokud psa nestresuje ovšem ještě více než nová situace). Také je důležité mít dobře nacvičené přivolání, aneb přiběhnutí k páníčkovi musí být pro psa důležitější a motivující více než cokoliv ostatní. Ale ani to nemusí vždy zaručit, že máte vyhráno. Opravdu narušení psi, kteří na lidi útočí bez zjevného důvodu a bez postřehnutelného vzorce, potřebují zkušeného chovatele, který umí s problémovými psy jednat. Potřebují citlivé a pevné vedení. Takto narušených psů sice bohužel stále přibývá, většina agrese se však dá zvládnout i pro méně zkušené chovatele.

 

Když na vás běží zubatá bestie

Bohužel se stále vyskytují i majitelé, kteří vědí o nedostatcích svého psa, vodí jej bez náhubku na volném vodítku a problémy nijak ochotně neřeší. Jak se zachovat, když na vás útočí pes? Zvedat ruce a divoce křičet nebo utíkat bývá začátečnickou chybou. Můžete se schoulit do klubíčka a krýt si důležitá místa (slabiny, krk, srdce), to za předpokladu, že lze očekávat majitelovu nápravu situace, byť pozdě. Pro duchaplnější je dobrým postupem nedat na sobě strach znát, neustoupit, psovi případně projevit vlastní svrchovanost a sebejistotu. Otočte se k psovi zády, nekřičte, neuhýbejte. Dojde-li ke kousnutí, necukejte končetinou ve snaze ji vysvobodit – ránu tím jen zbytečně zvětšíte.

 

Zážitek ze života – (ne)berte si z něj příklad

Mně osobně se přihodila situace, kdy mne při venčení na procházce chtěla napadnout kříženka pitbula. Podhrabala se pod plotem a běžela se porvat s každým, kdo šel kolem. Svou fenku jsem odsunula za sebe (naštěstí uposlechla, aby zůstala v klidu) a k útočící feně jsem se postavila čelem s vodítkem v ruce. Mám od tohoto okamžiku moc ráda přepínací vodítka s karabinou na obou koncích – když pitbulka dostala karabinou mezi oči, zůstala překvapeně stát a několikerým zamáváním karabiny se nakonec nechala odehnat. Je to pouze jeden okamžik z mnoha, fungoval díky momentálnímu okamžiku překvapení – rána ji mohla rozezlít ještě víc, nemusela jsem se trefit, moje fena se mohla pustit do boje… Situace mohla dopadnout jakkoliv jinak, ale je to jen jeden příklad za všechny.

A jaké jsou vaše poznatky a zkušenosti s agresí psů?

 

 

 

Inzerce: Obojky, GPS lokátory a další chovatelské potřeby

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?