Alergické reakce u koní

13. května 2009

Alergie se u koní nejčastěji projevuje na kůži ve formě kopřivky. Jsou to hladké boule velikosti hrášku na různých částech těla, často pokrývají celou plochu kůže. Otoky na hlavě vypadají zle, ale většinou to není tak nebezpečné, jak by se mohlo zdát.

Časté příčiny jsou...

  • zaplísněné seno

 

  • zatuchlé jádro

 

  • pobyt na nově oseté pastvině

 

  • první pastva na jaře

 

  • podání alergizujících léků nebo repelentů

 

Původ alergie se zjišťuje postupným zkoušením potencionálních alergenů. Kopřivka obvykle odezní po omývání koně roztokem octanu hlinitého a po podání dietního krmiva, jako je mash, seno nebo krmná mrkev.

 

S alergiemi jsou často spojovány ekzémy, tzv. alergické dermatitidy - do kůže pronikne alergen a způsobí zánět. Ekzém se většinou šíří i po vymizení původního alergenu.

 

Letní ekzém

Letní ekzém je alergický ekzém, který se objevuje na horních částech těla. Prvotní příčinou vzniku této alergie je bodnutí hmyzu, nejvíce komára Culicoides spp. Pravděpodobně existuje genetická dispozice pro citlivost k tomuto typu alergie. Ekzém poznamenává okolí hřívy, hřbet, kořen ocasu, méně boky a břicho.

Průběh: Zánět doprovází silné svědění, kůň se škrábe o různé povrchy, láme si tak srst a žíně. Na kůži se objevují puchýřky, časem praskají, poté vysychají, tvoří se postupně krusty, kůže se ztlušťuje, někdy celá sekundárně praská. Odrbáváním si do ní kůň zavleče bakterie, pokud se tak stane, objeví se i hnisavé změny.

 

Onemocnění ustupuje s koncem letního období, v další sezóně se však obvykle vrací.

 

Další možné alergie

Možné jsou i alergické reakce na krmení (třeba na mláto). Projevuje se například v mokvavých ekzémech, tzv. podlomech.


Alergie na vdechnuté látky, jinak zvaná kontaktní alergie, vzniká velmi vzácně, a pokud k ní dojde, projevuje se podobně jako výše popsané případy.

 

Alergie na léky. Vůbec nezáleží na typu a účelu léčiva, nejčastěji jsou to antibiotika, sulfonamidy, protizánětlivé látky, antiparazitika i vakcíny. Reakce je podobná kopřivce, nebezpečná je reakce ve formě prudkého otoku hlavy , ve výjimečných případech dochází k astmatu - zúžení dýchacích cest - a následnému dušení.

 

Terapie

Léčení  těchto onemocnění se může značně komplikovat a protahovat. Podstatným krokem je zjištění příčiny ekzému a její následné odstranění. Případ od případu se aplikují látky potlačující alergické reakce (antihistaminika, kortikoidy), při sekundární bakteriální infekci nastupují antibiotika. Nezbytné je samozřejmě lokální ošeření postižené kůže. Následný režim by měl zahrnovat změny podmínek chovu ve prospěch vymizení alergických příčin.

 

Alergie na hmyz

Tato alergie se projevuje přecitlivělostí na kousnutí hmyzem. Forma projevu bývá různá. Objevují se vyrážky a pupence, kožní sepse, nekrózy, vypadávání srsti a dokonce záněty očí.


Koně postižení touto alergií se slangově nazývají „mušáci". Jak vyplývá z názvu takto označovaných jedinců, výskyt alergie je vázán na aktivitu hmyzu, tedy převážně na letní měsíce.

 

Napadení koně se projevují značně nevyrovnaně, stále pohazují hlavou a téměř nepřetržitě se drbou. Dochází tím k postupnému vymizení srsti a otevření kůže v drobných, snadno infikovatelných rankách. Invaze hmyzu do boltců ucha vyúsťuje v silné záněty a vznikají tam krusty.

 

Pracovat s postiženými zvířaty je prakticky nemožné. Na nic se nesoustředí, jen stále hledají, kde a jak se poškrábat a pomoci si tak od věčného svědění.

 

Napadaným koním ulevuje pobyt ve stínu, případně i vhodná, hustě síťovaná pokrývka. Stejně jako různé repelenty to však účinkuje na malou skupinu hmyzu, nemluvě o možných alergických reakcích koně na některou složku repelentu. Účinek také nebývá příliš dlouhý.

 

Reakce alergenů lze zmírnit kortikosteroidy, ovšem problém v nutnosti prakticky nepřetržité aplikace v celém rizikovém období. Pro organizmus koně to představuje nemalou zátěž.

 

Otázka atraktivnosti některých koní pro hmyz není uspokojivě zodpovězena. Nejspíše je to podobně jako u člověka podmíněno vnitřním prostředím a specifickým pachem jedince. Ten je mimo jiné ovlivňován i potravou, ať už podávanou jako krmivo, či přijímanou ve formě pastvy. Rozličné reakce na bodnutí korespondují se stavem imunitního systému.

 

Takzvané „babské rady" doporučují pro snížení atraktivity koně ohrožovaného hmyzem podávat větší dávky vitamínu B. Vhodnou formou jsou pivovarské kvasnice. Dalším způsobem ochrany koní je přidávání česneku do krmné dávky. Známé formy jsou lupínky, tablety a sušené stroužky rozemleté na prášek. Ověřeným prostředkem proti muchničkám je třeba hřebíček, ať už jako vývar užitý k oplachu kůže, nebo přidaný do jádra. Na pastvinách občas rostoucí řebříček je koňmi aktivně vyhledáván a konzumován za účelem odpuzení hmyzu.

 

Mezi moderní metody léčby patří akupunktura, nutné je započít její pravidelnou kůru v období časného jara, které je zatím prosto poletujícího hmyzu. Včasný začátek může alergické reakce zcela potlačit. Může se využít i k řešení potíží pylové alergie, dokonce je možné opakováním léčby v dalším období odstranit alergii navždy. Další možností je homeopatie, případně aplikace bylinných přípravků.


Autorka: Veronika Juráčková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?