Aljašský saňový pes, závodník z budoucnosti

17. června 2017

Spřežení čtrnácti psů natěšeně štěká, poskakují v postrojích a nemohou se dočkat, až se brána otevře. Pak okamžitě vyrazí jako střela, každý ví, co má dělat, kam se má naklonit a jak neztratit tempo. Zelenou loukou se blíží šik energických psů, kteří vypadají jako nejhorší směska všech plemen. Není kříženec jako kříženec. Alaskan je plemeno vykřížené z huskyho, ohařů a chrtů, aneb ideální kombinace pro závodění se psím spřežením v evropských podmínkách! Vyzpovídali jsme chovatele těchto úžasných psů!

Geometrická řada – první pes znamená druhý a další a další…

Jízdou se psím spřežením se dnes zabývá stále více nadšenců. Jak říká sám chovatel, je to návykové. „Prvního psa jsem si pořídil pro rodinu, do bytu. Aby se vyblbnul, brával jsem ho v létě běhat vedle kola. Jenže pak přišla zima a jeden pes na jízdu u lyží není vyvážená varianta a tak jsem si pořídil druhého. A přišlo léto a dva ke kolu neuměli fungovat a tak jsem pořídil káru a třetího. Potom čtvrtého, aby se jim lépe běhalo v zimě u saní. A už to jelo... Když mne oslovili, abych se účastnil prestižního závodu psích spřežení přes francouzské Alpy, souhlasil jsem. Ale na ten závod potřebujete celkem 14 psů. A tak jich mám teď 25…“

alaskan1.jpg

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

V čem je alaskan lepší?

Jak postupně vchází ve známost, huskyové a malamuti jsou perfektními saňovými psy, ale v našich podmínkách v létě dost trpí a špatně snášejí naše teplé klima. Vyšlechtěný – taktéž křížený – Evropský saňový pes je na naše podmínky ideální (má o něco více krve ohařů a vypadá trochu jako lousián), Jeho nevýhodou je silnější temperament a více energie, tudíž obtížnější cvičitelnost. Alaskan si skvěle rozumí s dětmi a zvládá uběhnout stejně tolik, jako malamuti. „Hledal jsem původně psa pro rodinu, aby děti kdykoliv za mnou mohli přijít ke psům a já se nemusel bát, že je některý pes povalí, smete nebo že se mi začnou psi rvát a bojovat o pozornost. Alaskan je pro tohle dokonalý!“ Jen v zimě je jim trochu zima.

alaskan_husky.jpg

Amber 1_Fotor.jpg

90_Fotor.jpg

Jak to všechno začalo?

Překvapivě prapůvodem toto plemeno začalo vznikat na Aljašce v dobách zlaté horečky – kdy se sem začali dovážet tolik potřební pracovní psi. Vzniklé plemeno není uznáno FCI a vzhled každého vrhu jednotlivého chovatele se také kolikrát liší – záleží na psovi, kterého musher vybere ke krytí, neboť každý má převahu jiného plemene v krvi. Cena jednoho štěněte se pak odvíjí podle rodokmenu rodičů od 5 000 do 12 000 Kč. Investice do štěněte je ale každopádně to nejmenší, co do života svého závodníka budete muset investovat. Pokud ale bude štěstí stát při vás, možná to dotáhnete až na mistrovství světa! A až to spřežení rozpohybuje s nadšením vaše sáně a vy se poprvé vyklopíte nebo naopak poprvé překonáte obtížnou zatáčku s jejich tolik typickým entuziasmem, pochopíte, že Aljašský saňový pes za to zkrátka stojí!

cita_-_belec_Fotor.jpg

Odměna pro špičkové závodníky jsou nejen skvělé zážitky ze závodu a vztah se svými psy, ale špičkoví Aljašstí psi mohou mít "hodnotu" od 10 tis. dolarů a více. Ovšem společné zážitky z cest jsou k nezaplacení...

tomas_-_sedivak_Fotor.jpg

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?