Americký pitbulteriér a specifika chovu

28. srpna 2013

Americký pitbulteriér není plemeno uznané Mezinárodní kynologickou federací. I proto byste se měli při koupi nového štěněte vyhnout jedincům z vrhu bez prokázaného původu. Proč? Dozvíte se v článku.

Mít zdravého pitbulteriéra začíná již výběrem štěněte

Při koupi nového štěněte se vyhněte jedincům z vrhu bez prokázaného původu, a to hlavně ze dvou důvodů.

  • Tím prvním je povaha, která u takto silných a inteligentních plemen může být nesprávným křížením a nedostatečnou výchovou velmi divoká. Tomu se dá částečně předejít návštěvou chovatele, pozorování štěňat i matky a jejich chování, a pak také jednoznačně tvrdým, ale spravedlivým a láskyplným vedením psa.
  • Druhým důvodem, proč si dát pozor na výběr psa je kondice a zdravotní stav.

 

Jaké nemoci mívá pitbulteriér

Americký pitbulteriér netrpí na žádná zásadní onemocnění vázané přímo na plemeno. Stejně jako u ostatních pejsků si ale musíte dát pozor na několik věcí.

 

1. Problém číslo jedna - torze žaludku

Torze žaludku je stav, kdy se naplněný žaludek prosmýkne kličkou střeva a dojde k jeho ucpání. V tomto případě je jedinou pomocí okamžitý chirurgický zákrok. Převrácení žaludku ale lze předejít správným výběrem krmiva (nebobtnajícího). Za taková se považují tzv. owen baked krmiva, která jsou pečena při nízkých teplotách. Také je nutné zachovat minimálně půlhodinový odpočinek po jídle či jídlo rozdělit do dvou krmných dávek denně.

 

2. Americký pitbulteriér a rozštěp patra

Jedná se o původně genetickou, ale i výživově způsobenou vadu, při které v podstatě nedochází k uzavření vývojových destiček, které rostou od zubních oblouků směrem ke středu hlavy. To má u štěňat za následek spojení dutiny nosní s dutinou ústní. Rozštěp může postihnout jak měkké, tak i tvrdé patro. Následkem rozštěpu je průnik částeček krmiva a tekutin do dutiny nosní, při čemž můžeme pozorovat příznaky jako výtok tekutiny a mléka z nosu při krmení, kašel, kýchání, rýma, frkání či zpomalený růst. Rozštěpu můžeme částečně zabránit snížením dávek vitamínu A, který je obsažen například v rybím tuku nebo v játrech.

 

3. Dysplazie kyčelního kloubu - vrozená vada amerických pitbulteriérů

To je jeden z případů vadného vývoje kloubu. Jedná se o nestandartní uspořádání kyčle, které se projevuje chybným tvarovým utvářením hlavice stehenní kosti a kyčelní kloubní jamky. Následuje artróza a ve velmi těžkých případech dochází až k vykloubení hlavice z jamky. U psa můžeme dysplazii poznat tak, že nechce skákat přes překážky, nemá dost vytrvalosti při pohybu a v pokročilých případech může dojít i ke slabosti pánevních končetin.

 

4. Časté záněty spojivek pitbulteriéra

Další věcí, na kterou bychom si při chovu amerického pitbulteriéra měli dát pozor je onemocnění očí a víček. Nejčastějším problémem je zánět spojivek, jehož příčinou může být průvan (hlavně při jízdě autem se staženými okýnky), kdy se oko vysušuje, nebo alergie na travní pyl. Tomu můžeme předejít očními kapkami pro podporu zdravé mikroflóry v očích a očním okolí.

 

Pokud ale Vaše péče začne již správným výběrem štěněte, budete mít jistě krásného a zdravého psa. Poté stačí ve správné péči o pitbulteriéra pokračovat včasnými a pravidelnými návštěvami veterináře a Váš pes či fena poroste k Vaší spokojenosti.

 

Autorka: Petra Němečková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?