Antikoncepce pro kočky – fakta a nevýhody

5. září 2014

Moderní doba jde ruku v ruce s moderními inovacemi. Popularita antikoncepce u žen vypukla jen před pár desítkami let a dnes se její chapadla kladů a záporů propracovala až mezi psy a kočky. Ano, i vaše kočičí královny mohou „být in.“ Kolem této problematiky však vzrůstají stále zapálenější debaty. Co jsou nenávistí přikreslené pomluvy a kde je pravda?

Co je na antikoncepci pro kočky špatně?

Divoké debaty ve veterinárních kruzích hovoří o riziku zánětu mléčné žlázy, hnisavých zánětech dělohy či vzniku cukrovky. Hrozí také poškození ledvin, obezita nebo nádorovitá onemocnění. Toto všechno se může stát. Nebezpečí je stejně reálné jako nejisté. I při užívání antikoncepce ženami se zmiňuje zvýšené riziko rakoviny, nic však nemá podložené vědecké výsledky. Chemický zásah do metabolismu není ani v jednom případě bez viny.

 

Kastrace kočky nebo pilulky?

Mnozí veterináři antikoncepci zásadně nedoporučují a raději volí kastraci. Cenově se injekční podání pohybuje zhruba kolem 130 Kč na čtvrt roku, perorální podání pilulek obvykle začíná na patnácti korunách za týden. U koček však bývá obtížnější aplikace pilulek, jelikož svou svéhlavostí medikamenty rády vyplivují. Kastrace vyjde při propočtu na celý život kočky o něco levněji, z pohledu mnohých je však antikoncepce humánnější než radikální chirurgický zásah.

 

Pozitiva antikoncepce pro kočky

Pokud se někdy rozhodnete po své milované kočce chtít potomky, při užívání antikoncepce můžete kdykoliv kočku nechat znovu zabřeznout. Hormony fungují na 3-5 měsíců a pak je třeba injekci opakovat. Znám mnoho koček, které užívají injekce již několik let, jsou v pokročilém věku a žádné zdravotní komplikace se u nich doposud neprojevily. Jako všechno mají i tato farmaceutika svá pozitiva a zápory. Je na každém majiteli, jak tento problém vyřeší po stránce finanční i etické. Jde o sázku do loterie, která se podmíněna například genetickými vlivy nemusí vyplatit, ale není to pravidlem. Existuje mnoho výjimek, které vyvracejí pravidlo zdravotních komplikací a pro mnoho koček je antikoncepce nejschůdnějším řešením.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?