Antikoncepce u psů

16. března 2009

Mnozí chovatelé, kteří mají doma zároveň psa a fenku, jistě potvrdí, že přežít období hárání bývá velmi složité. Bohužel, často si důsledky chovu psů různých pohlaví uvědomí, až když dojde na věc, totiž až se fenka poprvé ocitne v říji. Udržet zvířata od sebe pak vyžaduje pevné nervy a skoro nadlidské úsilí. V tom nejhorším případě pes uplatní větší vynalézavost, než jeho pán, a fenka nechtěně zabřezne. Přerušení nechtěné březosti s sebou nese velká zdravotní rizika a veterináři jej doporučují pouze jako krajní řešení, například pokud by březí feně hrozily zdravotní komplikace.

Proto chovatel často řeší tento problém používáním hormonální antikoncepce pro feny. Jde o podávání takzvaných progestinů, analogů přirozeného hormonu progesteronu, který vylučuje organismus samice v poslední fázi hárání. U nás jsou nejpoužívanější injekční preparáty obsahující buď medroxyprogesteron acetát (např. Depo-Promone) nebo proligeston (Covinan). Preparáty se aplikují v anestru, klidové fázi pohlavního cyklu feny, a jejich podání vede k oddálení říje až o šest měsíců. Alternativně lze užít podávání hormonů v tabletách. V této lékové formě existuje například preparát Pillkan, obsahující progestin megestrol acetát.

 

Podávání veterinární antikoncepce však není bez rizika. Nejhorší nežádoucí účinky při dlouhodobém podávání představuje hnisavý zánět dělohy, který může končit až prasknutím dělohy přeplněné hnisavým sekretem, nebo nádorové onemocnění mléčné žlázy. Mezi méně závažné vedlejší efekty patří nechtěné zvyšování hmotnosti způsobené zvýšenou chutí k jídlu, tlumení funkce imunitního systému a intolerance (nesnášenlivost) glukózy. Tyto poruchy obyčejně odezní po přerušení podávání progestinů. Glukózová intolerance však někdy může vyústit až do závažné metabolické poruchy - diabetu.

Pro tato rizika většina veterinářů dlouhodobé podávání progestinů nedoporučuje.

 

Od podzimu minulého roku veterinární ordinace u nás jako novinku nabízejí antikoncepci pro psy - samce. Podává se ve formě depotních implantátů pod kůži, pro zvíře je prý absolutně bezbolestná a nezatěžující. Implantát postupně po šest měsíců uvolňuje účinné látky a po té se beze zbytku vstřebá, takže není nutné jej chirurgicky odstraňovat. Působit začíná šest týdnů po aplikaci. Účinky se projevují ztlumením libida a celkovým zklidněním psa, což může být žádaným průvodním efektem u dominantních jedinců se sklonem k agresivnímu chování. Potlačeno je také dozrávání samčích pohlavních buněk, spermií, které v případném ejakulátu úplně chybí.

 

Jedná se o preparát Suprelorin. Princip účinku je založen na potlačení produkce samčího pohlavního hormonu testosteronu a jeho užití vede k šestiměsíční neplodnosti. Lze hovořit o takzvané chemické kastraci s přechodným účinkem. Po úplném vstřebání implantátu dochází k obnovení plodnosti. Pravdou však je, že reprodukční schopnosti jedinců po užití tohoto přípravku nebyly zatím věrohodně zkoumány.

 

Na rozdíl od doposud používaného omezování reprodukce fen je tato metoda šetrnější, výrobce uvádí minimální nežádoucí účinky. Určitě je to dobrá zpráva pro chovatele dvou či více psů různého pohlaví.

 

Autorka: Milena Matejovičová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?