BARBORKA

23. září 2010

S Barborkou do naší systematicky vedené domácnosti vtrhl chaos! Ale jak k tomu došlo.

Po odchodu Frühesche byl můj muž velice smutný a neustále na černého kocoura vzpomínal. Bylo mi ho velice líto a i já jsem cítila, že je naše domácnost neúplná, a proto jsem se rozhodla poslechnout veterinářovo rady a pořídit si kočičku od chovatele. Listovala jsem si ve zvířecích inzertních časopisech až jsem narazila na inzerát, který nabízel koťata sibiřské kočky. Z inzerátu jsem se dověděla, že se jedná o mohutné, polodlouhosrsté plemeno, které je mimo jiné klady i odolné vůči nemocem. A to bylo přesně to, co jsem chtěla, kočičku, která je nemocem při správném opatrování odolná. Zareagovala jsem na inzerát, nechala si vysvětlit, jak taková kočička vypadá a okamžitě jsem se s chovatelkou domluvila. Za dva týdny paní přijela a přivezla maličkaté, vykulené, chlupaté nic. V té době jsem byla absolutní kočičí neználek a tedy jsem nevěděla nic o tom, kdy a jak může takové kotě být prodáno. Jen mi přišlo, že je kočička maličká. No aby nebyla. Měla sotva dva měsíce!

 

Tmavý, mourovatý kožíšek, modravá kukadla, tlapky jako vymáchané v mléce, náprsenka, střapatá, ubreptaná – no prostě Barborka. Barborka si okamžitě osedlala srdce pána domu. Nekompromisně se mu nastěhovala do postele a na klín a do náruče a kam se hnul (a hne) všude má malou neposedu v patách. Jako koťátko těžce nesla, když ji ponechal doma a šel si po své práci okolo domu. Ačkoliv jsem s tím nesouhlasila (měla jsem o malou kočičku starost, aby nepřišla k úrazu) počal si ji brát s sebou do dvora. Ukazoval jí seník a vyprávěl jí o tom, jak se suší seno. Ukazoval jí koně a seznamoval jí s tím, jak se u koní chovat. Ukazoval jí zahradu a vysvětloval jí, že se chodí po pěšinkách (do dnes se to nenaučila). Postupně si na sobě vypěstovali neuvěřitelnou závislost. Kam šel můj muž, tam se mu v patách loudala Barborka. A naopak, stačilo vypátrat, kde se komíhá huňatý ocásek a měla jsem přehled o tom, kde mám chlapa.
Bára se šplhá po stromech, když Dan na zahradě stříhá jabloně, Bára sedí na pařezu, když Dan přerovnává hnojiště. Když Dan pracuje ve skleníku, Bára za ním přesazuje rajčata. Bára doprovází Dana přes louku, když jde na rybník a taky ťapká za kobylama, když je Dan vede do výběhu. Po cestě z výběhu nese za krkem Báru. Jsou nerozlučná dvojka. Večer lehá na pohovce, když její milovaný Dan sedí u počítače. Sotva se přesune k televizi, lehá si vedle něho. Když jde spát, Bára do dvou minut po něm opouští obývák a stěhuje se do ložnice.

 

Bára se stala postrachem všeho živého v širokém okolí. Své polodivoce žijící předky rozhodně nezapře. Naše hospodářství se záhy stalo prosté nejen všech myší, ale obávám se, že i všeho živého. Kromě myší už donesla domů kde co, vedle krtků, ještěrek, ptáčků všeho druhu, donesla domů už i užovku a dokonce zmiji. Nesla si ji velice opatrně za ocásek tak, že hadí hlavička se jí komíhala před tlapkami, přizvednutá s kmitajícím jazykem. Byl to pro nás strašlivý šok. Popadla jsem malou lovkyni za kožich a jak se po mě ohnala, musela svůj jedovatý úlovek pustit. Ještě dlouho po tom, co jsme zmiji odnesli za dům do lesa, se vztekala a drobným okusováním ruky mi dávala nepokrytě najevo, jak jsem jí naštvala.

 

Bára se dokonce postarala o to, že majitelé psů vodí své miláčky způsobně na vodítku okolo našeho domu a výběhů pro koně. Ač drobná postavou, má převelice statečné srdce a velikost nepřítele ji určitě neodradí. V okamžiku, kdy dospěje k názoru, že pes je příliš daleko od svého pána, nebo je příliš hlučný, přeletí plot jako blesk a vrhne se na psího narušitele. Nejeden ze psů odešel domů s několika škrábanci a načechranou srstí, aby se napříště raději vyhnul místu, kde utrpěl potupnou nakládačku od kočky.

 

Spolu s příchodem první sibiřky do naší domácnosti jsme si s Danem uvědomili, jak vlastně toho málo o kočkách víme. Abychom malé, neposedné kočičce vybudovali pěkný domov a náležitě se o ni starali, vrhli jsme se na výpravu za vědomostmi. Spolu s Bárou jsme tak krok za krokem objevovali kočičí svět. V době, kdy píšu tyto řádky, je Bára sedm let stará kastráta, která „železnou“ tlapkou vládne zahradě a přilehlému okolí. Už není tak dovádivá, jako v dobách, kdy sotva odrostla kotěcímu kožíšku. Odpoledne se vrací z obchůzky svého království a od nás, dvounožců, očekává plnou misku, měkký pelíšek a klid na odpočinek po perném dni. Někdy vycházky protáhne do pozdního odpoledne, když se zapomene na louce v loveckém zápalu. To se pak od nás, dvounožců, očekává, že pro malou divošku dojdeme a poslušně ji odneseme v náručí k té naplněné misce a připravenému pelíšku.

 

Barborka byla donedávna ztělesněným zdravím. Nebýt kastrace a preventivní péče ani by nevěděla, že nějaký veterinář existuje a určitě by jí nechyběl s ohledem na její přirozenou nechuť k jakémukoliv zdravotnímu opečovávání. Jediný šrám, který kdy utrpěla, bylo natržené ouško po boji s přitoulaným kocourem. Stalo se to v době, kdy měla dva roky a nebyla dostatečně zkušená. Od té doby umí Bára velice dobře odhadnout, zda se nechá vetřelec zapudit za hranice jejího království, nebo zda se mu má klidit z cesty. Vážný úraz ale utrpěla ve věku necelých šesti let, kdy se z ranní obchůzky přibelhala se zlomenou přední nožkou. Diagnóza nebyla z mého pohledu příliš příznivá – rozdrcený loketní kloub. Bála jsem se, že malá neposeda o poraněnou nohu přijde a pak se bude jen těžko smiřovat s tím, že je omezena v pohybu a nebude moci zcela naplnit své lovecké touhy. Podrobila se téměř dvouhodinové operaci, kdy jí veterináři poskládali drobné kostičky do původní polohy a vyztužili drátky. Další tři týdny musela kočička nosit na poraněné noze sádrový futrálek, který jí bránil v plném došlápnutí. Nebyla to jednoduchá pacientka, neustále kverulovala, odmítala polykat léky a nechtěla nám dovolit střihání přerostlých drápků. Ale nakonec jsme vše zdárně zvládli a rok po úrazu Barborka sice pokulhává v důsledku zkrácených kostiček a šlach, ale chodí. Má zase radost ze života a dokonce se i se svým handicapem naučila skákat přes ploty a lovit. Zpočátku byly její lovecké snahy marné, ale vytrvala a dnes nám už zase nosí ukazovat, jak byla v louce úspěšná.

 

Přidáno: 80 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?