BARF, jak krmit kočky přirozeně

30. března 2013

Přiznejme si, že to co nás na granulích fascinuje především, je ona lehkost s jakou odbudeme krmení našich koček. Stačí jen sáhnout do pytle, a máme po starostech. Ale co kočky? Samozřejmě, výrobci granulí tvrdí, že jejich krmivo obsahuje všechno potřebné. Pro klid svědomí dopřejeme tu a tam kočkám i pochoutku z konzervy. Vždyť kočkám tak chutná!

Je to ale opravdu to nejlepší, co můžeme pro naše kočky udělat? Stoupenci BARF výživy tvrdí, že to nejhorší, čím kočky můžeme krmit, jsou právě průmyslově konzervy a granule. Mají pravdu nebo ne?

 

BARF, biologicky vhodná syrová výživa pro kočky

Nejdříve si vysvětleme, co pojem BARF vlastně znamená. Je to zkratka z anglických slov ´Born Again Raw Feeders´, tedy volně přeloženo něco jako ´znovuzrození k syrovému krmení´, což bylo heslo návratu k přirozené stravě, jež začali uplatňovat někteří chovatelé.

Argumentace zastánců BARF výživy je vcelku logická a srozumitelná. Průmyslově vyráběné granule nebo konzervy obsahují celou řadu chemických přísad, které pochopitelně zdraví kočky nijak neprospějí. Navíc se při tepelném zpracování v podstatě zničí velké množství důležitých látek, nehledě na to, že některé konzervy obsahují kvalitní maso v objemu opravdu jen symbolickém.

Proti tomuto zkrmování pro kočky poněkud problematických lahůdek se radikálně staví  BARF výživa. Při ní chemické produkty nahrazuje syrová a pestrá potrava.

 

Kočka je masožravec!

Kočka je totiž masožravec a pořád jím zůstává, i přes svou domestikaci. Její předkové se neživili ničím jiným než právě jen syrovou stravou a to nepochybně i v prvních fázích své domestikace. Proto je pro kočku, podle stoupenců BARF, syrové maso tím nejpřirozenějším druhem potravy, z níž získá všechno, co potřebuje.

BARF má samozřejmě i své odpůrce a kritiky. Argumentují například tím, že se syrovým masem mohou přenášet parazité nebo nemoci.

Na to ovšem zastánci BARF odpovídají protiargumentem, že trávicí ústrojí kočky je nastaveno především na trávení syrového maso. Například pH žaludečních šťáv je 0,7 až 0,9, tedy jsou to silné kyseliny, které spolehlivě zničí choroboplodné zárodky nebo vnitřní parazity.

 

Může BARF zajistit kočce vše potřebné?

Stejně tak odmítají zastánci BARF i argument, že krmení syrovým masem nemůže, na rozdíl od ´kompletních´ granulí, plně zabezpečit všechny potřeby kočky. A nedokazují to ničím jiným než právě svými kočkami, které jsou podle nich mnohem vitálnější, aktivnější a dožívají se mnohem vyššího věku.

Pozitiva, která přináší syrová výživa, jsou tak podle nich zřejmé a nepopiratelné. Krom již uvedeného patří mezi ně třeba i pevné svaly a vazy, krásná a zdravá srst, snadnější reprodukce a rychlejší růst, odolnější imunitní systém a v neposlední řadě i dobrá nálada.

 

Ano, přiznejme si, krmení stylem BARF je pro nás chovatele o něco náročnější. Ale v tomto případě nejde o nás, ale o kočky, které máme tolik rádi. Co myslíte, čemu by daly přednost samy kočky, kdyby si mohly vybrat?

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?