B.A.R.F. - krmení syrovou stravou

23. srpna 2018

Možná jste v poslední době slyšeli pojem B.A.R.F. Za zdánlivě složitou zkratkou se skrývá jednoduchý princip - krmení syrovou stravou, která vyhovuje náročným požadavkům masožravců. Je ale krmení přirozenou stravou tak snadné, jak se zdá, nebo zde číhají nějaká úskalí?

Jak začít?

Vezměme to od začátku – pes je masožravec, i když nepravý, ale masová složka rozhodně musí tvořit hlavní podíl krmné dávky. Všeobecně se udává více jak 50 %, ale je to hodně individuální vzhledem k potřebám a aktivitě konkrétního jedince.

Není to ovšem jenom o čistém, libovém mase - spíš vůbec. Maso pes rád zkonzumuje jakékoliv a je mu vcelku jedno, zda-li to je vnitřnost nebo třeba ořez. Tajemstvím v BARFu je pestrost - nebát se psovi hodit do misky i kus jater nebo třeba žaludky a rybí hlavu.

Maso ale samo o sobě rozhodně nestačí, dalším důležitým dílkem ve skládačce krmné dávky jsou kosti. Ano, ty obávané kosti.

Musí být za každých okolností syrové a alespoň z části masité. Kamenem úrazu jsou vařené kosti. U těch dochází při konzumaci k nebezpečnému štěpení, kdy úlomky mohou psovi mechanicky poškodit trávicí ústrojí. Proto se nesmí podávat vůbec.

Kosti jsou nepostrádatelné jak u malých, tak u velkých pejsků a pokud se bojíte, zda váš malinkatý miláček zvládne okousat kost, nemějte strach! Pro malé masožravce jsou plně vhodné třeba kuřecí krky nebo křídla, párkrát přidržet a pak už to pes zvládne sám. Kosti by měli ideálně tvořit 20-30 % krmné dávky, ale je potřeba bedlivě sledovat, jak psovi množství vyhovuje. Větší podíl kostí často totiž způsobuje zácpu a naopak.

Přílohy pro psa? Ano!

Hlavní část krmení máme připravenou, ale co dál? V závislosti na individuálních potřebách psa je dobré pouvažovat o přidávání příloh. Ty nejsou nezbytně nutné, ovšem můžou pomoct u některých problémů spojených se zažíváním (zácpa, průjem, hubnutí, rychlé vyhladovění atd.) díky např. obsahu vlákniny. Pod přílohou si představujeme třeba rýži, vařený brambor, quinou, ovesné vločky, zeleninu, ovoce, nebo v podstatě všechno, co má pes rád, nebo zrovna roste na zahrádce (pozor na nebezpečné potraviny).

U příloh ale upouštíme od pravidla syrové stravy a většinu musíme tepelně upravit nebo nechat přemrazit. Zelenina nebo třeba vločky by se měly spařit nebo uvařit, abychom napomohli lepšímu trávení těchto surovin. Pokud na přípravu nemáme dost času, lze to přenechat zkušenějším a koupit už předem připravenou směs. Na trhu najdeme velké množství, třeba zeleninový nebo ovocný mix od firmy CANVIT, který obsahuje rovnou několik druhů zeleniny nebo ovoce šetrně sušených mrazem.

Jestli chceme psovi přilepšit, není nic jednoduššího, než přidat občas do jídla syrové vejce nebo výrobky z kozího nebo ovčího mléka. Kravské mléko je pro psy a kočky absolutně nevhodné, ale co se týče kozího, je to bohatý zdroj vitamínů B, A, D, E, C a minerálních látek. Vhodné je již pro malá štěňata. Rovněž můžeme zakoupit třeba doplňky ve formě extrudovaných sušenek a zabezpečit psovi dostatečný podíl vlákniny.

Přidávat doplňky, nebo ne?

Na trhu najdeme množství doplňků pro BARF od olejů, přes minerální doplňky až po bylinné extrakty nebo třeba probiotika. Je jenom na nás vybrat, co náš mazlíček potřebuje a jestli trpí zdravotními potížemi nebo je v zátěži.

Pokud s BARFem začínáte, nebo přecházíte na syrovou stravu třeba u mladého psa nebo štěněte, je důležitý pro správný vývoj dobrý poměr vápníku a fosforu. Nejjednodušším řešením je přidat do krmné dávky tzv. Balancer, který svým obsahem důležitých minerálních látek napomůže vyvážit krmnou dávku a nemusíte mít strach, že štěně bude ochuzeno o tak důležité prvky v době růstu.

Oleje jsou výbornými doplňky nejenom na podporu kvality srsti, ale také třeba na podporu imunity nebo napomáhání s bojem proti zánětům. Rostlinné oleje a živočišné tuky plní různorodou funkci v organismu psa. Vyplatí se tedy vybrat ten, který nejvíce vyhovuje potřebám konkrétního jedince. Má váš pes nekvalitní srst? Sáhněte třeba po lososovém nebo lněném oleji. Trpí pes na časté záněty? Napomoct může konopný olej. A alergici se mohou spolehnout na olej pupalkový.

Semínka nejsou také ničím výjimečným v krmení přirozenou stravou. Není novinkou, že některé druhy semínek nebo oříšků, mají blahodárný efekt na organismus nejen člověka ale také psů. Lněná semínka nebo třeba chia stačí na pár chvil namočit do vody a nechat nabobtnat. Chia dodají psovi energii a lněné semínko blahodárně působí na zažívání. Ale pozor! Při přílišném podávání lněného semínka může u pejska nastat průjem. To je to blahodárné působení na zažívání. :-)

Možná na začátek vypadá BARF jako složitý proces krmení – jenom pro profíky, ale opak je pravdou. Časem, až si člověk vytvoří návyk a nabere zkušenosti, bude rád pro svého mazlíčka vytvářet menu přesně podle jeho chuti. Důležitá je jenom pestrost a postupné přecházení. Pak už jenom sledovat kondici psa. To napoví nejvíc o tom, zda je krmení připraveno správně nebo ne. Vždy je možné obrátit se na odborníky a krmnou dávku konzultovat. Pokud pes ale trpí zdravotními problémy, vždy konzultujte krmení syrovou stravou s veterinářem.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?