Bezkostrová sedla

4. prosince 2009

Jak už název napovídá, nemají bezkostrová sedla oproti sedlům klasickým tuhou konstrukci, což jim umožňuje dokonale se přizpůsobit tvaru koňského hřbetu. V tomto směru jsou bezkostrová sedla nepochybně k našim koňským přátelům ohleduplnější a vstřícnější, kůň pod bezkostrovým sedlem může vyklenout hřbet tak, aby se mu hmotnost jezdce lépe nesla.

Od chvíle, kdy se člověk poprvé vyhoupl na koně jako jezdec, uplynuly již tisíce let. První jezdci na koních se v dávných dobách jistě obešli bez sedla, ale v průběhu doby se osedlaný kůň stal symbolem běhu dějin, které pomáhal tvořit.

Bezkostrová sedla se prosazují stále víc

 

Samotná historie koňských sedel je tedy hodně dlouhá. Během staletí se jeho základní konstrukce ustálila na klasickém provedení sedla, jehož základ tak tvoří tuhá kostra, která je vyrobená ze dřeva nebo z oceli. Tato kostra sedlo nese a dává mu jeho tvar, přičemž se díky kostře může rozložit hmotnost jezdce. Z toho ovšem vyplývají i základní nevýhody klasického sedla. Mezi ně patří především pevný tvar, který nelze přizpůsobit specifické stavbě hřbetu koně, takže v některých případech dochází k tomu, že sedlo koni nepadne a způsobuje mu otlaky. Proto je nutné při použití klasického sedla vybrat a používat takové sedlo, které koni naprosto vyhovuje.

 

Vedle klasických sedel se však stále více na koních objevují sedla bezkostrová. Jak už jejich název napovídá, nemají tato sedla oproti sedlům klasickým tuhou konstrukci, což jim umožňuje dokonale se přizpůsobit tvaru koňského hřbetu. V tomto směru jsou bezkostrová sedla nepochybně k našim koňským přátelům ohleduplnější a vstřícnější, kůň pod bezkostrovým sedlem může vyklenout hřbet tak, aby se mu hmotnost jezdce lépe nesla.


Bezkostrová sedla mají své nesporné výhody i po praktické stránce. Předně jde o mnohem užší kontakt s koněm, který lze přirovnat s jízdou na neosedlaném koni, přičemž je však zachován jak komfort, tak bezpečí hlubokého sedla. Další nesporná výhoda bezkostrového sedla spočívá v tom, že je schopno se plně přizpůsobit měnící se konstituci koně, což je určitě velmi vítané například u mladých koní, kteří se ještě vyvíjejí. Nižší hmotnost bezkostrového sedla usnadňuje i sedlání koně, což oceňují především jezdkyně, které se při sedlání bezkostrovým sedlem nemusí tolik namáhat jako při sedlaní těžkými klasickými sedly.

 

Sedla Barefoot patří ke světové špičce

 

Mezi přední výrobce bezkostrových sedel patří například firma Barefoot. Bezkostrová sedla Barefoot se mohou pochlubit konstrukcí, jejíž tvar se dokonale přizpůsobuje anatomii koně. Kůň se tak lépe podvoluje otěžím a jeho chody jsou plynulejší. To je způsobeno tím, že sedlo Barefoot vychází svojí konstrukcí plně vstříc anatomickým a fyziologickým potřebám koně. Ovšem i jezdec se v sedle Barefoot cítí pohodlně a bezpečně, protože přední a zadní výztuhy spolu s třemeny poskytují dostatečnou oporu. Všechny tyto vlastnosti činí bezkostrová sedla Barefoot plným právem nejpoužívanějšími sedly svého druhu.


Autor: Karel Trčálek

 

 

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?