Bezpečnostní a ochranné vybavení jezdce

4. prosince 2008

Pokud se rozhodnete jezdit v solidním jezdeckém klubu nebo oddílu, dostanete pravděpodobně seznam (nebo alespoň ústní doporučení), co všechno byste měli na jezdeckou hodinu mít na sobě. Postačí vám pohodlné tepláky (takové, o kterých víte, že předejdete nepříjemným odřeninám a opruzeninám), tričko a boty s rovnou podrážkou. Důležitými prvky výbavy jsou ale také takzvané ochranné pomůcky, jejichž význam a rozdíly mezi nimi by vám měl osvětlit následující článek.

Jezdecká helma

Na koni není radno zbytečně riskovat, nikdo nestojí o otřes mozku místo romantické vyjížďky, proto si opatřete jezdeckou helmu, která vám bude správně sedět - při zatřesení hlavou by neměla padat ani se nikam sesouvat. Dnes je na trhu velké množství helem a přileb, které jsou vzadu opatřeny posuvným páskem nebo kolečkem, kterým jednoduše nastavíte svoji velikost. Některé helmy mají i chránič brady, je ale nutno posoudit, zda vám nebude při ježdění vadit. Na helmě se nevyplatí šetřit, zvlášť pro děti, kvalitní helmu seženete již od 1 200 Kč.

 

Vesta vs. páteřák

Mnoho jezdců se shoduje v tom, že bez vesty nejezdí na koni ani v kroku. Pro děti je vesta skoro nezbytnou. Musí ovšem dobře padnout, problém nejčastěji bývá v moc dlouhém zadním dílu nebo šíři (na útlá dětská ramínka). Proti vestě stojí chránič páteře, který nebyl primárně tvořen pro jezdecký sport a má chránit především a jenom páteř. Vesta naopak potřebné atesty pro jezdectví má, jenže prvoplánově chrání spíš žebra a zabraňuje tělu se nepřirozeně skroutit. Jednoduše řečeno - vesta vás donutí sedět (a padat) rovně. V létě se pod ní budete dost potit, ale v pohybu by vás moc omezovat neměla.

 

Ceny bezpečnostních vest se pohybují od 1 600 do 6 000 Kč, ceny páteřních chráničů od 1 000 do 2 500 Kč.

 

Bezpečnostní třmeny

Pojistné bezpečnostní třmeny jsou určené hlavně pro děti. Jejich vnější strana není kovová, ale je opatřena gumičkou, která se má v případě vzpříčení nohy ve třmenu uvolnit a zabránit tak zranění.

 

Do třmenů si také můžete pořídit gumové protiskluzové podložky, které se vyplatí hlavně v zimě a při špatném počasí.

 

Jízda na silnici a v noci

Užitečnou pomůckou při jízdě na silnici jsou reflexní pásky, vesty a také síťované deky. Povinností jezdce je označit se, stejně jako cyklista, světly: "...Za snížené viditelnosti musí být jezdec na zvířeti označen na levé straně neoslňujícím bílým světlem viditelným zepředu a červeným neoslňujícím světlem zezadu.... Od soumraku do svítání je zakázáno užívat k jízdě na zvířatech a k vedení zvířat silnice I. nebo II. třídy..."

 

V šeru vás vůbec nemusí být vidět, chraňte proto sebe, svého koně i řidiče.

 

Oboustranně viditelnou svítilnu seženete za 100 Kč, jeden pár reflexních pásků za 90 Kč, vestu za 300 Kč, síťovanou bederní deku pro koně za 550 Kč.

 

Chapsy

Chapsy nijak nezachrání vaše nohy před zlomeninou. Usnadní vám ale správné postavení holeně a zabrání odřeninám. Cena minichapsů se pohybuje kolem 800 Kč, dlouhých westernových pak kolem 2 000 Kč.


Autorka: Anna Tětková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?