Bikejoring

25. března 2009

Bikejoring je jednou z disciplín závodů psích spřežení. Princip je jednoduchý. Psa připoutáme vlečným lanem ke svému tělu či ke svému kolu a využíváme jeho tažné síly. To je ovšem velmi zjednodušená specifikace, o čemž se přesvědčíte níže.

Jak je bikejoring náročný

Je jasné, že potřebujeme psa „obléknutého" do postroje, který mu nijak nebrání v pohybu a dobře mu padne. Další potřebou je odpružené tažné lano - tzv. skijoringová  šňůra o délce cca 3 m, kterou je spojen pes a kolo, nebo pes a cyklista. Druhou nutností je kvalitní horské kolo, ideálně s hrubým vzorkem a kvalitními brzdami. Podceňované bývají chrániče kolen a loktů, ale rychlost vyvinutá psem je opravdu nezanedbatelná. Pro jezdce na závodech je povinná cyklistická přilba, nutnost přetrvává i při rekreační jízdě. Dále můžete do svého vybavení zakomponovat ochranu tlapek pro psa, popř. tachometr, kterým si můžeme změřit nejvyšší dosaženou rychlost nebo průměrný čas zajetého kola.

 

Výběr psa

Nároky na psa nejsou nikterak vysoké, jediným skutečně limitujícím faktorem jsou fyzické dispozice psa. Nejvhodnější jsou plemena schopná tahu, jako je husky a malamut, nebo např. některá lovecká plemena. Bylo speciálně vyšlechtěno plemeno ESP - evropský saňový pes, pro dosahování velkých rychlostí.  Převládá v něm krev německého ohaře, pointra, greyhounda (plemeno chrta) a alaskána (aljašský husky). Pes musí být sebejistý, nekonfliktní, nesmí být agresivní. S tréninkovou zátěží je možné začít až po ukončení tělesného vývoje psa.

 

Výcvik, výcvik a zase výcvik

Již víme, že náš pes je vhodným kandidátem pro bikejoring po fyzické stránce, ale jak je na tom s poslušností? Psa musíme naučit základním povelům - zahni doleva, zahni doprava, stůj, vpřed, otočit apod. Pes musí naše povely vyhodnocovat vždy přesně, jinak ohrožujeme sebe i psa. Nesmí se rozeběhnout „za kořistí" či za dalším psem! Psa oblečte do postroje a připněte si ho k opasku. Budete mít volné ruce a na opasku dobře ucítíte tah. Psa vybídněte k běhu a rozjeďte se za ním. Snažte se jet ve stopě za psem, aby běžel před vámi, nikoli bokem a pokud možno, aby vás mírně táhl. Nenechávejte psa běžet příliš rychle. Tempo byste měli vy přizpůsobit plánované délce trasy - pes neví, jaké máte plány, a tak nemůže vědět, jaké tempo zvolit. Pokud pes táhne silou, klidně se nechte táhnout bez šlapání. Po ustálení tempa na přirozený běh psovi přiměřeně pomáhejte šlapáním. Vždy však jen tak, aby neztratil tah, a stále jste cítili napnutou šňůru. Ve sjezdech jezděte opatrně a brzděte psovi natolik, aby stále táhl. Paradoxně totiž čím více brzdíte, tím větší stabilitu pes získá opřením se o postroj a tím lépe se mu běží a může být rychlejší.

 

Trénovat by se mělo po polních cestách, lukách nebo lesních pěšinkách. Asfalt, štěrk a cesty sypané kamením škodí psím tlapkám a kloubům (možnost použití chrániče tlapek). Délku trasy přizpůsobte kondici svého psa a počasí. Čím chladněji, tím lépe se psovi běží a naopak při teplotách nad 15-17°C a hlavně na sluníčku se může pes přehřát! Pes, na rozdíl od vás, běží i z kopce. Dodržujte pitný režim jak psa tak svůj a nezapomínejte, že k vytvoření dokonalé souhry mezi vámi a psem je nutná pravidelná vyjížďka. Jen v takovém případě dokážete ocenit krásu pohybu se psem v přírodě.

 

Autorka: Marcela Mrázková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?