Bodnutí hmyzem u kočky

13. června 2014

Kočka je od přírody skvělým lovcem a jako takovému jí neunikne vůbec nic. Dokáže hodiny prohánět mouchu, dokud ji nechytí se stejnou intenzitou jako myš. Kočka není hloupá a dobře si pamatuje, co jí může ublížit, nebo jak danou kořist chytit, aby předešla zranění. Jenže pokud takovou zkušenost zatím nemá, nedělá rozdíl mezi myší, mouchou nebo třeba vosou.

Vosa nebo včela může kočce ublížit

Poměrně často se tak stává, že žihadlo kočka dostane někde v oblasti tlamičky, někdy dokonce do ní. Záleží pak hodně na tom, v jaké kondici váš mazlíček je a zda nemá nějakou alergii.

Bodnutí do jazyka může sice mít fatální následky, ale pravdou je, že zvířata tyto útoky snášejí lépe jak lidé. Pokud jste tedy svědkem toho, jak vaše kočka dostala žihadlo právě do tlamičky nebo i kamkoliv jinam, pokuste se zachovat klid. Zvíře pozorujte a dejte tomu čas.

Nejspíš bude chvíli bez nálady, možná se bude i ošívat. Bodnutí je pro kočku stejně bolestivé jako pro člověka. V případě bodnutí včelou je ale potřeba se pokusit žihadlo vyndat. I když se často stává, že se ho dokáže zbavit sama. V oblasti tlamičky to ale často možné není, potřebuje tedy pomoc.

Pokud tedy nezaznamenáte žádné problémy, kočka se s útokem dokáže vypořádat naprosto bez problémů a pro příště bude zcela jistě opatrnější. Má-li ale zdravotní potíže, protože se dostaví alergická reakce, je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

 

Když kočky bodne sršeň

Pokud máme z něčeho opravdu strach, je to právě sršeň obecná, která se u nás nejvíce vyskytuje. Mýty kolem ní jsou obrovské a strach tak jen umocňují. Dokonce mezi lidmi traduje pověra, že žihadlo ze sedmi sršní dokáže usmrtit koně.

Není to pravda. Jedná se dokonce o velmi mírumilovný hmyz, který je nervóznější z přítomnosti člověka, nebo v případě, že je nějaký pohyb kolem hnízda. Raději se proto lidem vyhýbá. Loví další nepříjemný hmyz, jako jsou například mouchy či další bezobratlí a saje nektar z rostlin, takže je i velkým přínosem.  Její jed je dokonce méně toxický, než například ten včelí.

Pokud je tedy váš kočičí miláček bodnut sršní, postup je úplně stejný jako u vos nebo včel. V klidu vyčkáváme na reakci. Obavy o jeho život jsou naprosto zbytečné, pokud kočka není alergik.

 

Léčba kočky a prevence proti hmyzu

V zoo marketech, u vašeho veterináře, ale i v lékárnách lze obstarat vhodný repelent pro vašeho mazlíčka stejně jako pro člověka. Určitě nenanášejte na kožíšek repelenty lidské. Kočka má tendence se olizovat a pozření lidského repelentu by jí mohlo přivodit nemalé zdravotní potíže.

Z bylinných přípravků lze také zakoupit různé varianty vhodného repelentu. Lze dokonce zakoupit i homeopatika vhodná jak k prevenci proti bodnutí hmyzem, tak ke konkrétní léčbě při alergických nebo šokových reakcích.

Jako první pomoc přikládejte chladné obklady a pozorujte zvíře. Pokud je ale v pořádku, zcela jistě přežije bodnutí bez naprostých problémů. Získá jen nehezkou zkušenost a bude příště při lovu opatrnější.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?