Border kolie

28. prosince 2011

O border kolie je známo, že patří k nejinteligentnějším psům na světě. V žebříčku inteligence obsadila první místo, na druhém je pudl a na třetím německý ovčák. Border kolie se snadno a rychle učí a vnímá svět lépe než kterýkoli jiný pes.

 

 

Pro svou naprosto neagresivní povahu jsou vybírána hlavně rodinami s dětmi. Je milá k dětem a snad se nikdy nemůže stát, že by je kousla. Ale stejně je to pes a tak se nemůžeme divit, že se v ní někdy ten psí pud probudí. Pud je však mnohokrát tlumenější než mají její psí kamarádi.

 

Majitelé border kolií jsou právem pyšní za jejich inteligenci, dobrou ovladatelnost a příjemnou povahu. Chování však závisí i na páníčkovi, ale mohu říct, že border kolie mu s výcvikem hodně pomůže.

 

Border kolie má nejčastěji černobílé zbarvení, ale objevují se i vzácnější varianty: blue merle (modrý melír), blue merle tan (modrý melír s pálením), tricolor, sable, dark sable, red, red merle atd. U některých barevných kombinací se může stát, aby měl jedinec jedno či obě oči modré. Hlavně jako štěněti modrost v očích dodává dokonalé roztomilosti.

 

Border kolie patří k plemenům střední velikosti s dlouhými chlupy. Mohou mít i krátké chlupy se vztyčenýma ušima nebo dlouhé chlupy s ušima dolů. Protáhlá tlama a výrazné oči jí dodávají psí vznešenost, která je u těchto psů velmi žádána.

 

Heslem border kolií je: BRAIN BEFORE BEAUTY, což znamená: ROZUM MÁ PŘEDNOST PŘED KRÁSOU. Počátky plemene se datují zhruba před 150 lety. Zakladatelem byl první registrovaný pes Old Hemp a první registrovaná fena Old Maid. V roce 1933 byla border kolie vystavována poprvé v Austrálii a tamní plemenná kniha registrovala toto plemeno v roce 1945.

 

Mezinárodní kynologická organisace FCI border kolii oficiálně uznala teprve koncem osmdesátých let 20. století. První štěňata se v ČR narodila v roce 1994. Mohu říct,že je to prostě nejlepší pes, který má být bdělý, pozorný, dobře ovladatelný a inteligentní, nesmí být nervózní a agresivní.

 

 

 

Přidáno: 50 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?