Britská modrá kočka - urozená aristokratka

22. července 2010

Nejpopulárnější, nejznámější a z hlediska tradic nejstarší plemeno ve vývoji chovu britských koček je britská modrá kočka. Noblesní a ušlechtilý vzhled ji „katapultoval“ mezi žádaný artikl u chovatelů. Její původ nalezneme ve staré dobré Anglii již v 19. století.

Inovace v oblasti chovatelství koček přispěla ke křížení britských koček s jejich dlouholetými „rivalkami" kočkami perskými. Tento akt spečetil vytvoření nových, lákavějších a zajímavějších barev u tohoto populárního plemene. Žádanost u chovatelů přetrvává do dnešních dnů. Kočka modravého nádechu se tak stala symbolem luxusu a špičkového chovu po celém světě.

 

Specifické nároky na chov a stravu

Britská modrá kočka na první pohled zaujme budoucí majitele nejen honosným zbarvením, hebkou, hustou a lesklou srstí, ale především svýma pronikavýma očima. „Medvídkovský" vzhled předurčuje její mírumilovnou, nekonfliktní a přátelskou povahu.

 

Povahové vlastnosti

Od nepaměti je známo, že kočky mívají antistresové účinky, nejsou náročné na chov a dokážou se přizpůsobit. Nevyžadují od svého páníčka tolik pozornosti jako psi. To všeobecně platí i u britských modrých koček. Jejich charakteristické vlastnosti se dají vyprofilovat následovně: Kotě britské modré kočky je velmi hyperaktivní, zvídavé a hravé. Na rozdíl od kotěte vyvíjí dospělá kočka aktivitu minimálně, ve výjimečných případech. Má ráda svou individuální pohodu a klid. Nezbytným předpokladem pro začlenění se kočky do rodinného života je její bytí ve společnosti lidí od malička.

 

Délka života a zdraví

Britská modrá kočka se vyznačuje typickou dlouhověkostí. Dožívá se 15 i více let. Může se však dožít méně, pokud se u ní objeví příznaky nemocí, které jsou dány šlechtěním. Některé kočky mohou trpět dědičnými chorobami, které mají zakódovány v genech. Nutností každého chovatele by proto měla být pravidelná návštěva koček u veterináře, podrobení se testům, které upozorní na nebezpečí nemocí a především prevence, aby majitel nežádoucím nemocem včas předešel.

 

Péče a strava

Britské modré kočky se vyznačují nenáročnou péčí o kožich. Kartáčovat ji stačí jednou týdně. Koupání se doporučuje jen v případech, kdy je kožíšek zaprášený nebo jinak znečištěný. Při koupeli se používají šampóny určené výhradně pro kočky. Šampón poté musíme dobře smýt, aby na kožichu nezůstala ani kapička pěny, a řádně kočku osušit. Příležitostně je nutné se postarat o drápky, které je třeba zastřihnout. Pokud si majitel sám netroufne, je dobré přenechat tuto situaci zkušenému veterináři.

Z hlediska stravy je ideální krmit britské modré kočky suchými značkovými granulemi. Kočky jsou zvyklé na stálou a pravidelnou dávku potravy, a proto není na místě s krmivy jakkoliv experimentovat. Důležitou součástí jídelníčku by měly být také vitamíny důležité pro kvalitu srsti. Samozřejmostí zůstává zajistit kočce po celý den přístup k čerstvé vodě. Nutností každého majitele je věnovat své kočce náležitou pozornost, patřičnou péči a zajistit jí kvalitní život.

 

Pořizovací cena britských modrých koček

Pořizovací cena britských modrých koček se pohybuje v rozpětí od pěti do dvanácti tisíc, jelikož se jedná o prvotřídní ušlechtilou kočku s PP. V případě koupě výstavní kočky, je pořizovací cena daleko vyšší. Cenová kategorie těchto „aristokratek" není pro budoucí majitele levnou záležitostí. Milovníci koček ovšem nehledí na pořizovací cenu, soustředí se na zcela jiné aspekty. Prioritou je pro ně šarm, noblesa a ušlechtilost tohoto plemene.

 

Splňující kritéria na výstavy britských modrých koček

V České republice probíhá ročně celá řada soutěží, ve kterých mohou majitelé prezentovat své kočky ostatním chovatelům, ale i veřejnosti. Výstavy jsou ukázkou spanilosti a kočičí krásy.

Kritéria pro výstavu britských modrých koček jsou obdobné jako pro kterékoliv jiné plemeno. Výstav se mohou účastnit ušlechtilé kočky s průkazem původu, musí být očkované a zdravé. Majitel musí být zároveň členem nějaké chovatelské organizace, aby na výstavu mohl svou kočku přihlásit.

Autorka: Andrea Ctiborová

 

 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?