Buzkaši

10. srpna 2009

Buzkaši (nebo buzkači, buzkashi; z afghánského buz = koza a kašidant = tahat, sebrat) je tradiční afghánská hra, ale ačkoli se považuje za typickou jen pro tuto zemi, je to mylná informace. Buzkaši vzniklo na stepích střední Asie, a proto nesmíme opomenout ani kupříkladu Tadžikistán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Kazachstán nebo Uzbekistán, přičemž v posledních třech zmíněných „stánech" je hra známá pod pojmy kok-boru (z tatarského slova kökbörü, skládajícího se z kök = šedý a börü = vlk) nebo ulak tartyš (Kyrgyzstán).

Pravidla, koně a jezdci

K buzkaši toho nepotřebujete mnoho - jedno kozí nebo telecí bezhlavé tělo (ochráncům zvířat postačí i podobně tvarovaný vak, ale ten by u tradičních zastánců této hry neprošel), rychlého a hbitého koně, velkou pláň a pár tyček na branky. Pro diváky bych doporučovala dalekohledy anebo bystré oči.

 

A jak že to celé vypadá?

Maidan (neboli hřiště) není nijak omezen, ale jeho rozloha se pohybuje něco málo pod jeden hektar. Na každé straně hřiště je branková tyč, kolem níž je vyznačen kruh o průměru 46 metrů. Tyče jsou od sebe vzdáleny asi 800 metrů.

 

Buzkaši je opravdu masová hra. Nejenže si jednu rekvizitu odnesete přímo od řezníka, navíc se o ni utkají opravdové masy - čtyři družstva obsahující nejméně pětadvacet hráčů. Myslíte, že začíná být dusno? Teprve bude.

 

Samotní majitelé koní se málokdy sami účastní, a proto pro své svěřence vybírají, pokud to jde, z jezdecké elity, které se říká šapandaz. Takový elitní hráč buzkaši musí mít nejen silné ruce, aby dokázal dobře manévrovat s koněm, ale také žaludek, protože takovým zlatým pravidlem kok-boru je, že nemá téměř žádná pravidla.

 

Není se čemu divit. Hra se zrodila v tehdejších krutých dobách (říká se, že už za Temudžina, nám známého jako Čingischán, který ji sem přinesl při své invazi na západ), kdy největší zábavou kočovných kmenů (anebo spíš smutným údělem) bylo loupení a někdy doslova přetahování se o jídlo. To mi buzkaši rozhodně připomíná - hodíte tele mezi vlky a budete sledovat, co se bude dít.

 

Stejně tak začíná i doposud populární sport. Rozhodčí se pořádně rozmáchne a mrtvola už letí. Prach víří, muži pokřikují, koně řehtají. A koušou a kopou. Myslíte, že jim rozhodčí dá červenou kartu a oni spolu s jezdcem odklušou na lavičku? Ne, kousání a kopání je dovoleno, jinak by to přece nebyla zábava!

 

Proto se pro tento sport vybírají koňští delikventi, tzv. buzkaši asp (asp = kůň), za které by našinec nedal ani zlámanou grešli - to ovšem neplatí v případě milovníků buzkaši, ti za ně zaplatí desetitisíce dolarů a „domorodé kmeny" je mají jako svou chloubu. Koňští sportovci pocházejí většinou z místních plemen tartar nebo habaš a jsou to pouze hřebci.

 

Buzkaši koně jsou rychlí, hbití a vytrvalí, ale kdo se s takovým koněm potkal velmi zblízka, mohl by ho titulovat i jinými, méně lichotivými výrazy. Není se čemu divit, že se bužkaši asp používají jako hlídací psi. Doslova. Jen málokterý znalý člověk by se odvážil plížit do vesnice hlídané takovými šlachovitými, už na první pohled nepřátelskými koňmi. Postávají tam uvázaní u kůlů, ozdobení křiklavými postroji, připraveni kousat a kopat.

 

buzkaši 2.jpg

 

Ale zpět k samotné hře. Existují dva typy:

 

Quarajai

Po vhození „telete mezi vlky" ho hráč musí bez sesedání popadnout (nesmí ho přivázat k sedlu nebo nějaké své části těla) a dát „gól", za nějž družstvo obdrží dva body. Nejdřív jede na vzdálenější stranu maidanu, kde objede tyčku, a potom musí zase na druhou stranu, kde tele hodí do vyznačeného kruhu. Vypadá to jednoduše, ale zkuste to udělat, když se na vás tlačí stovka jezdců a prach štípající v očích je ta nejmenší starost. Hráči totiž mají i biče (drží je v zubech) na pohánění koní, ale hlavně na odhánění těch cizích. Ale pozor! Ačkoli je to hra brutální a hráči mohou použít jakékoli prostředky, aby ovlivnili koně oponentů, soupeře nesmí nikdy udeřit ani skopnout ze hřbetu. Ale jezdci i tak nosí těžké, silné oblečení, vyztužené čapky a pevné, vysoké boty.

 

Tudabarai

Tohle je jednodušší forma - stačí, aby hráč sebral tele a jel jakýmkoli směrem tak daleko, dokud nebude daleko od ostatních.

 

Hra může trvat dokonce několik dní, ale v nynějších oficiálních pravidlech je každé kolo stanoveno na 45 minut. Tehdy je na poli jenom pět hráčů z týmu, dalších pět je vystřídá v druhém poločase. Tohle však platí snad jen pro mistrovství v Kábulu, protože pokud se buzkaši nehraje takto „oficiálně", platí tu uvolněnější mravy, jak bylo zmíněno výše.

 

„Míč"

Než hra započne, nejdřív se samozřejmě musí zajistit, aby bylo s čím hrát. Teleti se uřízne hlava a nohy u kolen, poté se nejméně na čtyřiadvacet hodin namočí do ledové vody, aby ztuhlo a bylo odolné proti všemožnému tahání a házení. Aby se zvýšila její hmotnost a lépe se s ní házelo, někdy se zdechlina naplňuje pískem. A když není dostupné tele, používá se koza, ale ta má v průběhu hry větší tendenci se rozpadat.

 

„Sezóna"

Buzkaši se hraje v zimě nebo brzy na jaře. Důvod je jasný - v horkém létě by mršina telete, i kdyby ji máčeli ve vodě několik dní, příliš dlouho nevydržela. Také se hrávalo při významných dnech: svatbách, oslavách Nového roku anebo v době dalších místních svátků.

 

Autorka: Markéta Klobasová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?