Částečná hluchota u psa

12. září 2015

„Cože, děvenko? Já tě špatně slyším, musíš víc nahlas!“ Křičí dědeček a tiskne si ruku k uchu. U starších lidí horší sluch už tak nějak předpokládáme, navíc oni umějí dát najevo, že nás případně neslyšeli a také jim dnes pomáhají nejrůznější naslouchátka. Jenže co když se takové částečné ohluchnutí přihodí vašemu psovi? Jak něco takového můžete poznat, když si neřekne, že vás neslyší a co se s tímto problémem dá dělat?

Co je to hluchota?

Sluch je třetím nejpoužívanějším smyslem a je zcela nenahraditelný. Například vzdálenosti odhaduje pes pomocí sluchu a používá jej i k udržení rovnováhy. To vše je ztraceno, pokud sluch psa přestane fungovat, ať již částečně nebo úplně. Částečnou hluchotu právě majitel mnohdy ani nepozná. Pes se s ní může narodit nebo si sluch poškodit až během života (hlasitou střelbou, opakovanými záněty uší, nevhodnými antibiotiky). U některých případů částečná hluchota souvisí také s bílou barvou srsti nebo geneticky nedostatečně vyvinutým cévním systémem jater – krev z nich pak v mozku „nestíhá“ a to se může ve výsledku podepsat právě na kvalitě sluchu. Statisticky vyšší výskyt takovýchto handicapů se objevuje u irských vlkodavů, amerických buldoků, dalmatinů, kolií nebo německých dog.

 

Jak se pozná, že je pes skoro hluchý?

Prvním signálem je samozřejmě to, že pes nereaguje na váš hlas. Ačkoliv většina těchto případů je způsobená úmyslnou psí ignorancí, občas za to pes opravdu nemůže. Ruku v ruce s nedoslýchavostí jde také vyšší lekavost a podrážděnost psa až agrese. Pes také může působit dezorientovaně – může slyšet váš hlas, ale nedokáže se zorientovat, odkud přichází. Jistotu, zda jde o částečnou hluchotu, či ne, vám však zcela zaručí až tzv. Baerův test – provádí se v krátkodobé sedaci psa, kdy jsou mu do uší pouštěny nejrůznější podněty a počítačem je vyhodnocována zpětná vazba nervových receptorů.

 

Co dělat, když je pes hluchý?

Hluchý pes – i ten částečně hluchý – je ve výsledku ještě vnímavější než slyšící jedinec. Ztracený smysl nahrazuje hmatem, zrakem a čichem a tak na něm handicap často ani není znát. Každopádně, pokud se u vašeho psa projeví částečná hluchota, můžete na něj konečně přestat řvát! Stejně vám to nepomůže. S vrozenou hluchotou už nic neuděláte. Ta získaná někdy samovolně odezní. Vhodným prostředkem jsou speciální píšťalky na psa, jejichž specifický zvuk pes často vnímá. Někteří psi se snad prý dokonce naučí i odezírat ze rtů. Každopádně neházejte vůbec flintu do žita! Psa se dá povely naučit i na gesta, nejen na zvuk. Pokud si nejste jistí, obraťte se na nejbližší cvičák, kde vám dozajista ochotně poradí. A když dáte pozor na to, aby vám někam pes nekontrolovatelně neutekl, nejspíš ani okolí nezaznamená, že se „ten pejsek něčím liší.“

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?