Černá kočka přes cestu

15. května 2009

Co se pověr týká, je kočka asi nejvděčnějším objektem. Již ve starém Egyptě byla zvířetem bájným a velmi obdivovaným. Jenže, možná pro svou magičnost, možná pro svou povahu nebo snad ladný pohyb, nebyla vždy jen uctívaná. Prošla i dobou, která pro ni moc vlídná nebyla. Lidé se jí báli. A pokud měla černou barvu, tím spíše.

Proč právě černá kočka, která vám zkříží cestu, nosí smůlu, těžko říci. Původ této pověry není tak úplně známý. V dobách upalování čarodějnic se ale věřilo, že právě kočka, zvláště černá, je pro většinu čarodějnic nepostradatelnou společnicí. Byl v ní údajně ukryt ďábel. Pokud někomu černá kočka přešla přes cestu, věřilo se, že se dotyčný se samotným ďáblem setkal.


Lidem ovšem jakoby nestačilo, že tímto nesmyslem odsoudili spoustu nevinných zvířat k jisté, často kruté smrti, pověry šly ještě dál. Například se mělo za to, že pokud někdo vlastnil černou kočku, mohl se spolehnout na to, že žádné z jeho partnerství nevydrží. Černá kočka totiž nosila smůlu v lásce, pokud byla chována doma.


Dodnes se zachovala další pověra a to ta, že pokud navštívila černá kočka váš dvorek, čekalo vás milé překvapení. Pokud se ale na vašem dvorku rozhodla zůstat, znamenalo to jisto jistou smůlu snad ve všem.


Jediná pověra, která je černé kočce ku prospěchu, pramení z dob dávnou minulých, kdy námořníci odplouvali na dlouhé plavby. Pokud totiž námořník doma černou kočku zanechal, znamenalo to nejen, že se vrátí v pořádku a zdravý domů, ale že mu navíc bude žena věrná.


Přestože si pověry v lecčems hodně protiřečí, jejich účinky se zachovaly do dnes. A i když patříme mezi naprosté bezvěrce, tyto pověry pro nás nejsou žádnou neznámou.


HLUBOKÉ KOŘENY

V některých částech světa mají tyto pověry stále velkou váhu. Například v Latinské Americe se černé kočky bojí tolik, že pokud jim přeběhne přes cestu, vrátí se domů a vykročí znovu, ať se již nacházejí kdekoliv. V Anglii mají zase za to, že když se od nich černá kočka vzdaluje, čeká je nepříjemný a smolný den. Pokud se ale k někomu blíží, čeká je velké štěstí.


Kočka prý také dokáže ukrást duši a činí tak hlavně ve spánku. Tato pověra se ale týká jen dětí nebo naopak starých lidí. Jen tak se totiž může proměnit v čarodějnici a škodit záměrně lidem.


Mýty a pověry hlavně o kočkách mají kořeny tak hluboké, že i když je z velké většiny považujeme za hlouposti, ve skrytu duše je minimálně nejistota z toho, zda na tom něco nebude. Snad i ten nejvzdělanější a nejlogičtější člověk nedokáže v sobě zcela potlačit jisté obavy, pokud mu černá kočka cestu zkříží.


Naprostý odstup v tomto případě mají zřejmě jen chovatelé těchto zvířat, protože pokud by se měli řídit pověrou, musel by jejich miláček asi létat vzduchem, aby jim denně cestu nepřekračoval.

 

V někom prostě tento fakt vyvolá na tváři úsměv. Jenže zcela nedávno se potýkala právě v Anglii chovatelka černé kočky s velkým problémem. Žila v malém městečku v domku se svou černou kočkou. Jenže jednoho dne přišlo nařízení od úřadů, že jí nesmí pouštět ven. Důvod byl nasnadě. Sousedé si neustále stěžovali na to, že jim její mazlíček skoro denně cestu překračuje. Z tohoto příkladu je jasně vidět, že i v době techniky a logiky může dojít mýtus do roviny ad absurdum.

 

POHLAZENÍ NA DUŠI

Prakticky každý chovatel kočky, ať je již zbarvená jakkoliv, může určitě potvrdit, že kočka je domácí mazlíček jako každý jiný. Pro někoho naprosto zcela výjimečný.

 

Kočka je osobnost, která se člověkem moc ovlivnit nedá, což možná vedlo lidstvo k takovým závěrům. Rozhodně ale umí svého pána milovat a dávat mu pocity štěstí a radosti. Přesto si umí svůj díl svobody ohlídat.

 

Spousta chovatelů navíc odsouhlasí fakt, že disponuje čímsi, čemu se říká šestý smysl. Dokáže dlouho dopředu upozornit na blížící se nebezpečí nebo nemoc. Je velmi citlivá na chování svého pána a umí vycítit i blížící se hádku. Často v době, kdy je kolem naprostý klid.

 

Fakt, že kočka patří mezi oblíbené domácí mazlíčky, dokládá i zájem o ni. V oblíbenosti si nezadá se psem. Její oblíbenost je prostě stále větší. Každý má tedy možnost přesvědčit se na vlastní kůži o tom, jak cenná kočka jako přítel může být.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?