Červené vřídky a černé tečky - akné koček

23. června 2014

Má Vaše kočka černé tečky v oblasti tlamy a brady? Nebo se jí tam dokonce tvoří červené vřídky? Pak má Vaše kočka problém s akné. Možná si řeknete, že jste o tom nikdy neslyšeli, ale je to skutečně tak. Akné je poměrně častý zdravotní problém u koček, avšak obvykle jsou symptomy mírné a po čase odezní. Vážnější to ale bývá v případech, že se akné stane u Vaší kočky chronickým. Důležité je říci, že kočičí akné postihuje obě pohlaví, všechna plemena a všechny věkové kategorie.

Co akné u koček způsobuje a jak ho poznáme?

Příčinou vzniku akné je ucpání mazových žláz v oblasti tlamy a brady. Konkrétně dochází k ucpání vlasových folikul, což způsobí vznik černých teček (ucpání černým mazem) nebo bouliček (komedonů), které se pak zanítí, opuchnou a vytvoří vředy, které, když si je kočka například rozškrábne, přejdou ve strup. Při větším postižení dochází na bradě a čumáku ke ztrátě srsti, kůže je v místě holá, zarudlá a bolestivá. Příčina vzniku akné může být však i jiná, než pouze ucpání mazových žláz. Akné může stejně jako u lidí způsobovat stres, alergie, ale často může vzniknout jako následek nedostatečně hygieny. Uvádí se ale, že akné u koček může způsobit i používání plastových misek na krmení. V případě, že je vyloučeno podezření na demodikózu (trudníkovitost), bakteriální infekci, plíseň, nádorové onemocnění nebo alergii, lze považovat kočičí akné pouze za „vadu na kráse“. Léčebná terapie je však nutná už při prvním výskytu a musí být dostatečně dlouhá. Při trvalých problémech je nutné provádět udržovací celoživotní léčbu.

 

Jak kočku akné zbavit?

I když je léčba tohoto onemocnění u koček, co se týká úspěšnosti, stejná jako u lidí, nelze používat stejné preparáty, protože většina z nich obsahuje salicyláty, které jsou pro kočky toxické. Nejčastěji veterináři doporučují otírat místo dezinfekcí (peroxid, septonex apod.), nebo mazat místo mupirocinem. Pokud se akné vyskytuje na bradě ve větším rozsahu, obvykle se doporučuje léčba kortikosteroidy nebo antibiotiky. Nedoporučuje se vředy vymačkávat, protože by to vašemu mazlíčkovi mohlo způsobit bolest. V každém případě výskytu akné je třeba kontaktovat vašeho veterinárního lékaře, který vám poradí, jak nejlépe zabránit rozšíření a opětovnému návratu akné.

 

Je samozřejmé, že akné sami lépe odhalíme u koček se světlejší srstí, neboť černé tečky jsou u nich více viditelné. Nicméně i u koček s tmavou srstí se dají objevit vřídky a strupy. Kvůli možnému přechodu akné do chronického stavu nepodceňujte jeho první výskyt a navštivte veterinárního lékaře, který vám řekne, zda se skutečně jedná o akné, a pomůže Vám tohoto problému kočku zbavit.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?