Český strakatý pes – pokus, který vyšel

6. března 2015

Český strakatý pes, jinak také Horákův laboratorní pes. Ačkoliv plemeno nebylo nikdy oficiálně uznáno mezinárodní kynologickou organizací FCI, těší se stále vzrůstající oblibě. Na počátku byli dva kříženci z laboratoří a snaha vytvořit plemeno vhodné pro další pokusy. A voala, zrodil se strakáč!

Český strakatý pes - zachránce epilepsie

Tak jako například osmáci degu jsou využíváni pro studium cukrovky, bylo původním osudem českého strakáče sloužit výzkumu epilepsie a geneticky podmíněného chybění zubů. Tuto nezáviděníhodnou zdravotní degeneraci lze v linii strakáčů bohužel vysledovat ještě i dnes. Obdiv naopak patří tomuto plemeni jakožto vůbec prvnímu, na kterém byla provedena transplantace ledviny. Díky svým vědeckým zásluhám bylo plemeno dobrých dvacet let známo především jen mezi laboratorními zdmi a na veřejnost se dostalo až po dvaceti letech od vyšlechtění. Možná proto jeho stavy nejsou dosud tak početné, jak by si mnozí přáli, ale řady strakáčů se rychle rozšiřují!

 

Přátelský a nenáročný Český strakatý pes

Dnes již naštěstí pro laboratorní účely není využíván. Stále však přetrvává povaha milého a snášenlivého přítele, nenáročného na podmínky, s dobrou rozmnožovací schopností, což byly původní chovatelské záměry pro laboratorní podmínky. V současnosti po České republice pobíhá téměř 1000 jedinců. Mnoho chovatelů se shoduje, že díky své vlídné a společenské povaze nesou strakáči špatně samotu, což často přináší komplikace. Jde o temperamentní plemeno, které se skvěle hodí pro agility a jiné sporty.

 

Proč právě strakáč?

Jedním z dlouholetých chovatelů Českých strakatých psů tzv. strakáčů je i paní Hochmanová, která se plemeni věnuje již od jeho proniknutí na veřejnost na počátku devadesátých let minulého století. Říká, že lepšího psa „voříškoidního“ vzhledu za celý svůj život nenašla. I v mediální anketě se mezi veřejností umístilo toto plemeno jako 24. nejkrásnější v Česku. Plemeno je vhodné i pro začátečníky, kteří psa nikdy dosud neměli a přestože se vyskytuje i v dlouhosrsté variantě, je v zásadě nenáročné na údržbu. Pro majitele tohoto úžasného plemene je také Spolkem českého strakatého psa každoročně vyhlašována soutěž o výstavně nejúspěšnějšího psa, fenu, či veterána. Vystavovat se však smí pouze u nás a na Slovensku, což značně znesnadňuje jeho rozšíření. S nadšením chovatelů se pro toto plemeno budoucnost jeví nadějně a příznivě a je jen otázkou času, kdy bude uznáno i nejvyššími kruhy FCI.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?