Chatařská sezóna začíná - neštěstí pro němé psí duše

21. března 2014

Během roku se u nás objevuje opakovaný jev. Jsou období, kdy markantně narůstá příjem a odchyt toulavých psů. Těsně po Vánocích se takto lidé zbavují nechtěných „dárků“. Je však jedno další období - ukončení léta a chatařské sezóny.

Pes jako "levná pracovní síla"

Je hodně lidí, kteří jezdí na chaty pouze na víkend. Přivezou si pár věcí, nakoupí jídlo na víkend a zase odjedou. Jiné je to však během léta, kdy se některé rodiny na chatu prakticky nastěhují. V té chvíli se jim v hlavě zrodí myšlenka, že by bylo potřeba, aby jim ty věci někdo ohlídal. A nejúspornější řešení je pro mnohé pes. Mnoho lidí tak jde do útulku, vyberou si psa na hlídání. Od souseda si půjčí nebo za levno koupí boudu, nakoupí pytel granulí. S vycházkami si často tito lidé nedělají hlavu, protože pes je přeci na zahradě, kde může běhat, o výcviku také řeč být nemůže. Hlavně, že pes za plotem štěká a odradí tak zloděje.

 

Když se pes stane přítěží

S ukončením chatařské sezóny a návratem do svých domovů vzniká chatařům jeden problém. Co se psem? Nechat ho samotného u domu? Vrátit ho do útulku? Vypustit ho? Odvézt ho s sebou domů? Bohužel, stává se skutečností fakt, že poslední možnost v 90% lidé zamítají. Pes na zahradě u chaty, to není "žádná" starost. Běhá si, jednou za den mu dají nažrat. Ale pes ve městě, kde se musí chodit venčit, musí se s ním chodit k veterináři, platit za něj poplatky, to už je pro mnohé problém. V lepších případech se majitelé obrátí na útulek. Většinou tak provozovatelé útulku přijímají psa zpátky kvůli tomu, že podle majitelů špatně hlídá, je moc velký do bytu, hodně štěká, apod. Lidé si vymyslí cokoliv, aby ho mohli s klidným svědomím vrátit. Jsou však horší případy, kdy se projeví nezodpovědnost a bezpáteřnost majitelů. Nechají psa u chaty s tím, že se o něj třeba postarají sousedi. Stejně hrozná je situace, kdy psa vypustí, ať si jde, kam chce. Co na tom, že si vytvořil k nové rodině pouto? Nezajímá je, že je bere jako rodinu. Psa, který byl vyhozen nebo opuštěn rodinou, poznáte v útulku tak, že nechce žrát, vyje, štěká, trápí se smutkem.

 

Ani v útulku by neměli dát psa každému

V dnešní době přeplněných útulků je každý pes, který odejde do nového domova, radost. Může ulevit rozpočtu útulku, může uvolnit místo pro jiného psa, který potřebuje pomoc. Je však nutné, aby provozovatelé útulku nedávali psa každému. Hlavně před letním obdobím a před obdobím Vánoc je důležité, aby zájemce prověřovali a ptali se jich, co se psem opravdu zamýšlejí. Vždy je nutná adopční smlouva, vždy je nutné prověření. Zařazení bodu, který by majiteli ukládal pokutu, pokud by se psa zbavil vypuštěním. Dále by bylo dobré kontrolovat chatařské oblasti v sezóně a prověřovat, zda jsou psi nahlášení u obce, a jestli je tak možné dohledat majitele po odchytu. Toto řešení je však pro mnohé obce nereálné, protože na to nejsou peníze.


Nejlepší řešení tak mají v rukou pejskaři, majitelé útulků. Je nutné mluvit s potenciálními majiteli, přesvědčit, že pes není stroj, že to není hračka, že to není "záležitost" na 2 – 3 měsíce, ale radost i starost na několik let.

Autor: Klára Adamová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?