Chci si pořídit velkého psa. Na co se připravit?

7. října 2016

Velká plemena psů mají své nesporné kouzlo. Dávají pocit bezpečí, protože víte, že ochrání vás i váš majetek. Mnoho plemen velkých psů má navíc klidnou povahu. Člověk také získá pocit, že má doma pořádné zvíře.

Než si ale velkého psa pořídíte, měli byste si položit tyto otázky:

  • Proč si chci psa pořídit? Chcete ho jen proto, že se vám líbí nebo pro něj máte i nějaký účel nebo práci?
  • Chce velkého psa celá rodina? Takový pejsek totiž bude zabírat nějaký prostor v bytě a bude s každým v kontaktu. Přece nechcete, aby pejsek skončil v útulku.
  • Budu na něj mít čas? Každý pes si ukrojí trochu času každý den. Je potřeba se mu věnovat, vychovávat ho, venčit.
  • Budu mít dost peněz na to, abych ho uživil? Velký pes toho hodně zbaští, potřebuje větší pelíšek, vypije více vody. To vše něco stojí.

Pokud jste si na všechny odpověděli kladně, gratulujeme. Před pořízením si ale musíte uvědomit, co vše péče o velká plemena obnáší. Řekneme vám, na co vše si dát pozor, pokud si chcete pořídit například Německou dogu nebo Afgánského chrta.

Podívejte se na 10 největších psích plemen. Máte vybráno?

 

Velký pes v malém bytě?

Prostor. Velký pes potřebuje hodně místa, jinak se bude trápit. Je těžké si přestavit spokojeného Německého ovčáka v malém panelovém bytě. Pokud ovšem takovému psovi můžete poskytnout dostatek pohybu venku, chodíte s ním na delší procházky a dáte mu prostor k aktivitě, malý prostor mu vadit nebude. Už mu bude jedno, zda tráví svůj odpočinek v pelíšku v domě nebo v bytě. Více, než prostor k odpočinku, je dostatečný pohyb. Vždyť pes zavřený v kotci na zahradě má kolem sebe méně prostoru, než pes chovaný v malém bytě.

 

Výchova a základní výcvik

Opravdu velmi důležitá je v případě velkých plemen výchova. Pokud máte problémy vychovat malého psa, který také dokáže kousnout, není to dobré. Když ovšem zanedbáte výcvik temperamentního psa velkého plemene, koledujete si o velké problémy po celých 8 - 15 let jeho života.

Velký pes téměř všude dosáhne. Proto je důležité, aby si sám nenabízel ze stolu. Jeho váha a síla může také být problémem při venčení. Jestli se rozhodne jít jinam než vy, jen těžko se vám podaří nasměrovat ho naším směrem. Řešení? Doporučujeme během výcviku používat výhradně klasická vodítka a vyvarovat se vodítkům samonavíjecím. Ta nejsou pro výcvik chození u nohy vhodná, jelikož navíjecí systém udržuje vodítko stále v napnuté poloze.

 

Vodítko pro psa

 

Nevrčet, nekousat!

Jakékoliv vrčení a agresivita vůči vlastní rodině a majiteli musí být naprosto vyloučena. Při výchově musíte být důslední. Pamatujte na to, že pes je zvíře, které žije ve smečkách. V každé smečce panuje určitá hierarchie. A vy musíte být jejím vůdcem. Nesmíte mu vše dovolit jen pro jeho roztomilá štěněčí očka. Když mu to nezakážete hned, bude později zmatený, že dříve to provádět mohl a najednou nesmí. Stejně tak nestřídejte své projevy. Pokud se jednou budete chovat jako vůdce a podruhé nad problémem mávneme rukou, bude pejsek také zmatený. Pes zkrátka potřebuje mantinely, ve kterých si je jistý, co je správné a co ne.

Jako prvního psa si určitě zvolte plemeno s klidnější povahou. Pokud nezvládnete výchovu psa bojového plemene, je to velký problém. Pro tyto plemena je vhodné zúčastnit se alespoň základního výcviku, aby si pes osvojil základní příkazy. Výběrem plemene také můžete do jisté míry ovlivnit povahu psa. Někdo je klidnější povahy, někdo je aktivní a někdo hlučný. A hlasitý štěkot většího psa sousedé v okolních bytech jistě neocení.

 

Krmivo pro velká plemena

Další věcí, na kterou si musíte dávat velký pozor, jsou nutriční potřeby a nároky na kvalitu krmiva. V období vývinu psa je velmi důležité podávat dostatečné a správné množství proteinů, vápníku a fosforu, vitamínů a jiných důležitých látek. Pokud pes nemá vše potřebné, může se to projevit na stavbě jeho těla nebo zdraví. Co utratíte za kvalitní krmivo, to ušetříte za veterináře. Některá velká plemena bývají náchylná například na dysplazii kyčelního kloubu a ve stáří jim často ochrnou zadní nohy. Měli byste tedy do stravy zařadit také doplňky stravy pro psy, mezi kterými najdete i přípravky pro posílení kloubů i celého pohybového aparátu.

 

Rozhodli jste se pro velkého psa?

Velká plemena mají spoustu pro i proti. I přesto, že to vy jste vůdci smečky, musíte se ve většině případů podřídit nárokům každého jednotlivého plemene. Oni si život s vámi nevybrali, to vy jste si vybrali je. Proto vždy připravte vašim mazlíčkům co nejlepší podmínky pro život, který oni vždy oddaně věnují nám, lidem.

 

Tereza Hájková
Produktový specialista

www.SUPERZOO.cz

Super ZOO

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?