Chování kočky - co možná nevíte

11. května 2011

Vnímavý chovatel nemá problémy svojí kočce porozumět a bez problémů „přečíst“ z jejích pohybů a reakcí, co se děje. Přesto občas svým chováním překvapí. U chovatelů nezkušených může kočičí chování někdy vyvolat dokonce rozpaky. Páníček prostě netuší, co mu kočka říká. Uvádíme tedy některé projevy a to, jak je vysvětlit.

Kotě a jeho chování

Čerstvě narozená koťata váží zhruba 100 gramů a mají modré oči. Ty se jim v průběhu dospívání vždy zbarví jinak. Koťátka jsou po narození hluchá a slepá. Oči otevírají asi po pěti dnech. Dobře vidí a slyší asi po pěti dnech.

Povaha budoucího jedince závisí na tom, co ho naučí matka a také doba, kdy bylo matce odebráno. Stává se totiž, že jsou koťata závislá na člověku příliš brzy a většinou si k lidem pak tvoří velké pouto. Někdy až trochu vtíravé. Nezkušená a vystresovaná matka pak svoje chování může kotěti předat a většinou z něj vyrůstají plašší jedinci.

Pohlavně kočky dospívají už někdy v šesti měsících. Tato doba je ale individuální. Může to být i později. Dospělá je kočka ale ještě před dovršení prvního roku života.

Jak se bude vaše kočka jednou chovat, záleží tedy na mnoha okolnostech. Vstřícným a chápavým přístupem ovšem můžete spoustu věcí ovlivnit a dokonce trvale změnit.

 

Kočky a jejich přirozenost lovit

Kočka je šelma a jako taková má lov v povaze. Tyto instinkty jsou rozvinuté i tehdy, je-li od velmi útlého věku odkázána na lidi.

Díky tomuto instinktu kočky milují hru. Mají rády hlavně hračky, které se hýbají a kočka má možnost je honit – lovit. Nakupujte vždy hračky bezpečné. Hračky by měly být stabilní a dost velké na to, aby nemohly některé části spolknout.

Kočky milují i hračky světelné. Například, když v tmavší místnosti rozsvítíte baterku nebo laserové ukazovátko, bude se za světlem honit neúnavně hodně dlouho.

Zbožňují výšky, odkud mají dokonalý přehled. Měla by mít tedy i možnost odpočinku ve vyvýšených prostorech, což velmi dobře umožňují vysoká škrabadla, kde jsou umístěné i sedáky k odpočinku. Kromě svého pelíšku by tedy měla mít i tuto možnost. Pokud ji nevytvoříte vy, vytvoří si ji sama. Najde si prostor co nejvýše, kam bude chodit odpočívat.

Pokud nemá kočka možnost lovit myši, zaujme ji drobný hmyz. Buďte si tedy jistí, že jediná moucha ve vašem bytě neunikne její pozornosti.

 

Smyslové orgány kočky

K tomu, aby byla kočka ve svém lovu úspěšná, potřebuje mít velmi dobře vyvinuté smysly. Což také má.

Dokáže se pohybovat velmi rychle. Při běhu umí vyvinout rychlost až 50 km v hodině.

K orientaci jí slouží kromě zraku a sluchu také hmatové vousky, které jsou umístěny na horním pysku, v obočí a po stranách hlavy. Dokonce i na spodní straně předních tlapek. Kočka těmito vousky dokáže vnímat spoustu věcí. Například velmi dobře rozpozná díky pohybu vzduchu to, jak velká je kořist, kde se nachází a jakým směrem se pohybuje. Vousky jsou natolik citlivé, že jimi dokáže rozpoznat i změny tlaku. Díky nim se také umí protáhnout malým otvorem.

Pokud kočka svými vousky cokoliv analyzuje, jsou napřímené dopředu. Jakým způsobem jsou vousky nastavené, snadno odhalí i to, jakou má kočka náladu.

Vousky se ulamují, ale dorůstají. Pokud tedy vaše kočka tyto vousky ztrácí a bojíte se, aby tak nepřišla o některé smyslové výhody, věřte, že jí dorostou.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?