Chronická bronchitida

16. listopadu 2008

Bronchitis - zánět průdušek
Chronická bronchitida je onemocnění, které se u koně objeví následkem dlouhodobějších problémů. Často záleží pouze na majiteli a podmínkách, v jakých je kůň chován. Je nutno zdůraznit, že bronchitida může vyústit v plicní emfyzém, což je trvalé poničení plicní tkáně. Plíce se naplní vzduchem, který je postupně roztáhne.

Definice

Slovo bronchitida nám říká, že se jedná o zánět průdušek. Postižené jsou plíce a dolní cesty dýchací. Chronická bronchitida je dlouhodobě trvající onemocnění.

 

Příznaky bronchitidy u koně

Každý kůň může mít odlišné příznaky. Pokud kůň kašle, má výtok z nosu a klesá jeho výkonnost, v první řadě je nutné pomyslet na chronickou bronchitidu.

 

Kašel se výrazně zhorší zejména při práci, v horkém počasí nebo při jakékoliv změně vnějšího prostředí (např. přechod ze stáje ven). Výtok z nosu může mít zelenavé, nažloutlé, nebo bílé zbarvení. Nejzávažnějším problémem je dechová nedostatečnost, která se může projevit i při jídle.

 

Koně a příčiny zánětu dýchacích cest

Nejčastěji je nástup chronické bronchitidy následkem nedoléčeného akutního zánětu dýchacích cest. Jestliže je kůň zatěžován dříve, než se plně zotaví, riziko dlouhodobého onemocnění se zvyšuje.

 

Při zanedbaném odčervovacím režimu koně mohou onemocnění vyvolat plicní červi nebo larvy migrujících střevních parazitů (u hříbat škrkavka koňská).

 

Příčinou může být i tzv. pastevní dušnost způsobená pyly alergenních trav.

 

Samostatnou kapitolou související poměrně úzce s výskytem chronické bronchitidy je chronické obstruktivní onemocnění plic (COPD).

 

Diagnóza

Veterinář by měl být schopen poznat chronickou bronchitidu již při základním vyšetření podle přídatných šelestů slyšitelných na plicích. Přídatné šelesty jsou slyšitelné především při výdechu.

 

Další vyšetření jsou nutná pro stanovení příčiny zánětu a výběru nejúčinnější léčby. Nejčastěji prováděná vyšetření jsou endoskopie, vyšetření krve nebo vzorku odebraného při výplachu bronchů.

 

Léčba

Léčba je založena na změně ustájení. Kůň s chronickou bronchitidou potřebuje dostatek čerstvého vzduchu po celý den. Doporučuje se výhradně pastevní odchov. Pokud je kůň chován ve stáji, měl by mít pravidelně kropené seno i podestýlku, případně lze zvolit bezprašné stelivo. Je nutné dodržovat pravidelný stájový režim a dbát na zvýšenou hygienu ve stáji.

 

Pro zmírnění příznaků může veterinář nasadit léčbu kortikosteroidy, které sníží produkci hlenu a potlačí zánět. Poskytují okamžitou úlevu. Doplňkově je možno použít i bronchodilatátory, které roztáhnou hladkou svalovinu dýchacích cest.

 

Plnohodnotný život s chronickou bronchitidou

Chronická bronchitida je dlouhodobé onemocnění, proto je dobré naučit se s koněm zacházet tak, aby jeho život byl příjemný i přes neustálý kašel.

 

Kromě změny stájového režimu (viz výše) platí pravidlo, že by se s nemocným koněm mělo pracovat velmi lehce. Jestliže kůň nedokáže udýchat ani lehkou práci, je lepší dát mu na pár týdnů volno.

 

Do krmení se doporučuje přidávat melasu, protože snižuje prašnost. Krmná dávka musí být úměrná vykonané práci! Nadváha kašel zhoršuje.

 

Se správným režimem může postižený kůň sloužit pro rekreační účely mnoho let.

 

Autorka: Sára Slavíková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?