Chystáte se na zimní vyjížďku? Na co nezapomenout!

16. ledna 2017

Ani v zimě nemusí naše sedlo zapadnout sněhem a trpělivě čekat na jaro. Ba právě naopak, zimní krajina je příliš velké lákadlo, aby se mu dalo odolat. Co si třeba vyzkoušet klasický skijoring?

Ať tak nebo tak, nezapomínejme na to, že v zimě musíme koně na práci řádně připravit. A po návratu ze zimní vyjížďky ho opět uvést do „klidového stavu“.

 

Vyjížďka se začíná zahřátím koně

Jsme řádně oblečeni, kůň je osedlán, teploměr ukazuje příjemných mínus pět, hurá na vyjížďku!

Tak rychle to ovšem nepůjde. Kůň se musí před fyzickým výkonem náležitě zahřát, aby mohly jeho svaly účinně pracovat. V zimě, když mrzne, se kůň musí pochopitelně zahřívat delší dobu, zvlášť když je ve stáji. Proto nemůžeme s koněm, kterého jsme právě vyvedli ven ze stáje, střelhbitě vyrazit vpřed a zmizet za obzorem.

Nejlepší na zahřátí je samozřejmě pohyb. Ale ten musí být pozvolný, žádný spěch. V zimě potřebuje kůň na zahřátí dvacet až třicet minut. Ideální na to je koňský kolotoč. V něm se může kůň na bezpečném povrchu náležitě rozpohybovat. Pokud nemáme kolotoč k dispozici, nezbývá než využít okolní terén.

Zahřívání se začíná krokem. Této úvodní fázi věnujme minimálně pět minut. Můžeme při ní projíždět kruhy a oblouky, taky zařadíme změny směru. Pak přijde na řadu vyklusávání, a ve chvíli, kdy je kůň dostatečně uvolněný, můžeme ho i nacválat. My jsme řádně oblečeni, kůň je zahřátý, hurá na vyjížďku!

 

V zimě nesmíme zapomínat ani na ochlazení

Jako je důležité zahřátí koně, tak je po návratu z projížďky nezbytné i jeho řádné ochlazení. Je to trochu paradoxní, ale i ochlazení koně může být v zimě problematické. Ochlazení nespočívá v tom, že zpoceného koně necháme venku na mrazu, aby vychladl tak nějak „sám od sebe“.

Ochlazení musí být postupné. Při tom se nám ale může postavit do cesty překážka v podobě zimní srsti, která vlastní ochlazení zpomaluje. V každém případě je po vyjížďce potřeba koně náležitě "vykrokovat". A to tak dlouho, dokud se neuklidní jeho tep a dech, a dokud se nepřestane potit. To trvá minimálně deset až dvacet minut.

Není od věci při tom přes koně přehodit lehkou deku. Zabrání se rychlému prochladnutí, deka rovněž odvede pot od kůže. U koní s vyholenou srstí je to snadnější, ale má-li kůň zimní srst, je potřeba zajistit jeho řádně vyschnutí. Proto, až skončíme s krokováním, popadněme slámu a pořádně koně otřeme. Po slámě přijde na řadu kartáč, kterým srst pročešeme.

Po této proceduře může opět přijít ke slovu deka na odsátí potu, neuškodí koně ještě chvíli povodit. Když je kůže suchá, můžeme koně zavést zpátky do stáje. Ale ještě není hotovo. Suchá slepená srst potřebuje vykartáčovat, aby byla opět funkční tepelnou izolací.

 

Když má kůň zimní srst a venku nemrzne

V zimě samozřejmě nemusí vždy mrznout. Pokud má kůň zimní srst, je třeba na to brát ohled a volit takové tempo, při němž se kůň nebude nadměrně potit a přehřívat. Přitom se ale musíme o koně po práci postarat stejně tak, jako když mrzne. To znamená, i v tomto případě ho po práci důkladně osušit.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?