Čím krmit kočku, když se cítí pod psa?

18. září 2013

„Bylo zjištěno, že záhada, proč tvoje kočka odmítá mlíčko i masíčko, takže se zdá, že žije jen díky zásahu shůry, spočívá v tom, že pokoutně loví myši.“ Mark Twain (1835 – 1910), v dopisu dceři Claře o její černé kočce Bambino.

Zdravá kočka spotřebuje denně kolem 300 g masa, což odpovídá přibližně pěti myším. Tato dávka jí zajistí optimální přísun živin: živočišné bílkoviny, vitamin B1 – thiamin, vitamin A aj., především pak aminokyseliny taurinu, jehož přísun v komerčním krmivu či v mozcích hlodavců je pro kočky životně důležitý. Na rozdíl od většiny jiných savců si ho totiž nedokážou samy vyrobit. Pro zajímavost uveďme, že kočka ke zdravému životu potřebuje 41 živin, pes si vystačí jen s 37. Čím však krmit, když kočka pozbude chuť k jídlu, zvrací, je nemocná či jídlo odmítá z jiného neznámého důvodu?

 

Nemocná kočka často nechce žrát ani pít

Kočka dokáže bez potravy vydržet poměrně dlouho, ne však bez vody. Pokud je kočka nemocná a žrádlo odmítá, je nezbytně nutné zajistit jí pravidelný přísun tekutin, aby se předešlo dehydrataci organizmu. Podávejte zvířeti tekutou stravu, například hovězí vývar nebo teplou vodu s medem či cukrem v malých dávkách.  Tyto tekutiny uhasí žízeň a dodají kočce živiny a energii. Kravské mléko pro kočky vhodné není, neboť v něm obsaženou laktózu nedokážou strávit a řada z nich se pak potýká s průjmy. Pokud je kočka příliš slabá na to, aby se sama napila či nažrala, doporučuje se krmení lžičkou či injekční stříkačkou. Chovatel by však vždy měl tento způsob krmení provádět klidně, bez násilí a stresu, aby se zvířeti ještě více nepřitížilo. Pokud je kočka v bezvědomí, nekrmte ji ani nenapájejte – hrozí její zadušení.

 

Zvracení je rizikem dehydratace

Po zvracení má kočka žízeň a chce pít. Pokud ale zvrací vícekrát za sebou, vede to k její dehydrataci. V takovém případě jí nepodávejte žádné tekutiny ani potravu alespoň dvě hodiny, aby se její žaludek měl čas zklidnit. Poté začněte podávat malé množství vody. Pokud se zvracení již neopakuje, podávejte jí tekutiny každou hodinu. Pokud začne zvracet znovu, počkejte s tekutinami nejméně osm hodin. Každopádně však urychleně kontaktujte svého veterináře.

 

Kočka potřebuje obsah své misky cítit

Jakmile se váš mazlíček cítí lépe, začněte ho postupně krmit tak, jak je zvyklý. Dobré je, zkusit ho nalákat na oblíbené pamlsky či aromatické potraviny (např. rybám neodolá téměř žádná kočka). Důležité též je, aby kočka mohla potravu cítit. Proto jsou-li její dýchací cesty hůře průchodné a ona si tak nemůže nabízené žrádlo očichat, zkuste použít šetrné nosní kapky (citlivou kočičí sliznici nepodráždí ty, které kupujeme i pro miminka) a nos jí zprůchodnit. Dalším tipem je pomazat kočce trochou podávané potravy nos, který si olíže a může tak dostat na předložené jídlo chuť, aniž by ho cítila.

 

Dieta kočce pomůže při průjmu i zácpě

Stejně jako lidé se i kočky občas potýkají s průjmem či zácpou. Při lehčích formách těchto obtíží se osvědčila následující dieta: kočka by se nejdřív měla 1-2 dny postit a potom 3-5 dní přijímat dietní potravu. Dietní jídelníček může v tomto případě vypadat např. takto: Smícháme 2 díly čerstvého sýra s 1 dílem mrkvové kaše připravené s vodou. Směs rozdělíme na 5 porcí (1 porce = cca 1 vrchovatá lžíce), které podáváme v průběhu dne. Po 2-3 dnech můžeme čerstvý sýr nahradit vařeným jehněčím, hovězím, telecím či drůbežím masem. Poněvadž organismus při průjmu ztrácí mnoho tekutin, musí mít kočka vždy k dispozici dostatek čerstvé vody, do níž přidáme špetku soli.

 

Součástí kočičího jídelníčku je i tráva

Jako prevenci potížím s trávením kočky instinktivně okusují trávu či pokojové rostliny (toto s sebou nese mnohá rizika, proto se jedincům chovaným v bytě doporučuje vysít do misky travní semeno a vytvořit tak pro ně mini-trávník). Zdá se, že kočky žerou trávu z mnoha důvodů: tráva napomáhá k rychlejšímu průchodu kuliček chlupů střevy, pomáhá dávit a zbavit se tak chlupů či případně jedů ze žaludku, snižuje zánětlivost hrdla, ulevuje bolestem břicha, obohacuje stravu o vlákninu a dodává tělu kyselinu listovou.

 

Když kočce nechutná a my nevíme proč

Občas kočka ztratí chuť k jídlu bez zjevného důvodu. Obvykle se tak stane po zkonzumování potravy, která jí neudělala dobře, a odpor je pravděpodobně instinktivní reakce, jak předejít další nevolnosti. Jinou příčinou bývá i to, že se v misce nahromadily nepříjemné pachy. Misku buď pořádně umyjte horkou vodou, nebo kupte rovnou novou. Za teplého počasí se strava rychleji kazí a zapáchá – zvíře ji pak logicky odmítá. Kočka též nerada žere na hlučném či rušném místě. Pokud špatně polyká či kouše, může být příčinou nějaká překážka zapíchnutá v krku či zubu, veterinární návštěva je v tomto případě na místě. Příliš studené žrádlo kočkám také moc nechutná. Ideálně by potrava měla mít 36,6°C, což je teplota čerstvě zabité myši nebo ptáka. Za této teploty jim jídlo i lépe voní.

 

Co říci závěrem? Snad to, že filozofii většiny koček, co se jídla týče, nádherně vystihuje tento citát: „Každá kočka zná přesně cenu všech kočičích jídel a neochvějně si vybere to nejdražší.“ (Pam Brown, 1928).

 

Autorka: Iva Musilová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?