Čistíme koně (Jak se čistí u nás ve stáji)

28. prosince 2011

POTŘEBY: 1. Gumové hřbílko 2. Kartáč dlouhý chlup 3. Kefa 4. Plastikové hřbílko 5. Kopytní háček

 

POSTUP:

Koně máme buď uvázaného nebo na volno. Gumové hřbílko může být v různých barvách. Gumovým hřbílkem krouživými pohyby z koně odstraníme všechny viditelné nečistoty. Nejčastější nečistotou je bahno a hlína. Ty vlastně gumovým hřbílkem rozdrolíme na prach.

 

Gumové hřbílko by se po každé straně koně mělo vyčistit. Stačí, když s ním párkrát bouchneme o stěnu, podlahu, atd... a bahno a prach zůstanou na určité podložce. Právě v této chvíli nastupuje kartáč - dlouhý chlup.

 

Kartáč dlouhý chlup může být také v různých barvách. Je to kartáč, který má dlohé "chlupy". Používá se právě na prach, který jsme vytvořili gumovým hřbílkem. Tímto kartáčem se nepohybuje krouživými pohyby, ale ve směru růstu srsti. Důkladně očistěte celého koně od prachu. Nebojte se přitlačit, koni to je příjemné a samozřejmě ho to nebolí.

 

Kartáč bychom měli v průběhu čištění očistit. Zhruba po šesti tazích ho otřete o nějaké těleso(trám dřeva, tyčka... atd...). Jestliže jsme důkladně odstranili prach z celého těla koně, můžeme přejít na další čistící nástroj a ten se nazývá KEFA.

 

Kefa je složena ze dvou částí: železné hřbílko a jemný kartáč. Jemný kartáč se používá, aby byl kůň lesklý. Jeho jemné štětinky odstraní drobný prach. I tímto kartáčem se kůň čistí ve směru růstu srsti.

 

Zvláště jemný kartáč by se měl čistit. Zhruba po dvou, třech tazích by se měl jemný kartáč otřít o železné hřbílko. Prach zůstane v železném hřbílku a nebude putovat dál po koni.

 

Samozřejmě se ale čistí i železné hřbílko. Toto hřbílko čistíme stejně jako gumové. Po každé straně koně s ním bouchneme o podložku. Poté se kůň může masírovat masážním hřbílkem, pokud máte čas.

 

Dejme tomu, že čas máme. Vezmeme masážní hřbílko, které není v našich pomůckách uvedeno a krouživými pohyby koně masírujeme. Koni to je velice příjemné. Plastikové hřbílko by se u lidí používalo jako hřeben. U koní je na hřívu a ocas. Na tom není co vysvětlovat. Prostě koni učešeme hřívu a ocas.

 

Koni se dá různě zaplétat hříva, například před závody atd... Nejčastější jsou drdůlky, mřížky nebo prostě obyčejné copánky. Po čištění z hřbílka vytáhneme žíně, které se tam uchytily. Kopytní háček je háček, kterým se čistí kopyta.

 

Uchopíme kopyto koně a vyčistíme všechno bahno a nečistoty. Dávejme zvýšenou pozornost, aby s kopytu nezůstal kámen a střelka byla důkladně vyčištěna. Na druhé straně kopyťáku většinou bývá takový malý kartáček. Tím celé kopyto přejedeme a odstraníme to, co nejde háčkem. Někdo čištění kopyt dává na začátek, ale my je dáváme až na konec. Tak, jak už říká nadpis, čistíme my ve stáji.

 

 

 

 

Přidáno: 68 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?