Co by mělo umět štěně

29. srpna 2015

Právě jste dostali, nebo si pořídili štěně a nevíte přesně, jak a kdy ho začít vychovávat k žádoucím hygienickým návykům a poslušnosti? Potom vám zde nabízím první pomoc.

Co se štěnětem po příchodu domů

Štěně je nejčastěji k odběru od 6 týdnů až 3 měsíců věku. U starších štěňat lze očekávat, že již budou mít jisté hygienické návyky. Ovšem záleží na velikosti a podmínkách chovu, z kterého pochází. Štěně chované uvnitř by se co nejdříve mělo naučit nevyměšovat kdekoli. Zprvu ho nasměrujte na vyhrazené místo (noviny či obdoba kočičího záchodu). Pokud se vyprázdní tam, pochválit. Pokud někde jinde, důrazně pokárat a odnést na správné místo. Co nejdříve potom začít v určitou dobu (nejlépe chvíli po jídle) s pejskem chodit ven a mohutně chválit za vykonanou potřebu venku. Nebude dlouho trvat a štěňátko už vydrží nedělat doma loužičky i delší dobu.

 

Socializace štěněte

Dalším důležitým krokem je socializace štěňátka. Aby váš dospělý pes byl sebevědomý a nekonfliktní, je třeba ho od útlého věku vystavovat pozitivním zkušenostem s dalšími lidmi, psy a zvířaty obecně. Měli by to být lidé zkušení a poučení. I vy byste v kontaktu s nimi měli být uvolnění. Je to váš pes a bude reagovat podobně jako vy. Někteří dospělí psi jsou rození „učitelé“. Štěně směřují k žádoucímu chování ve smečce svým příkladem a nežádoucí chování eliminují, aniž by štěně přišlo k újmě. Ve styku s ostatními zvířaty potom určujete vztah vašeho psa k nim opět vy. Pokud chováte domácí zvířata, je vhodné psíkovi názorně vysvětlit, že se nehoní a nekoušou.

 

Hra je pro štěně důležitá

Velice důležité je si se štěňátkem hrát. Leccos tak o něm zjistíte, trochu ho unavíte a můžete začít s prvním výcvikem. Nic se nesmí přehánět! Opravdu malá štěňátka, krátce po odstavu, ještě nevydrží vzhůru dlouho a také neudrží pozornost. S dospíváním se to ovšem zlepšuje. Štěňata by také měla mít dostatečně svých věcí na kousání. Nejvhodnější jsou velké hovězí kosti a různé kožené „žužlačky". Také je dobré si s hračkami štěněte někdy pohrát. Co zajímá vás, zajímá i vašeho psa. A je lepší, zaměří-li svůj zájem na své hračky, než na vaše boty, nohy, nohavice apod.

 

Začátek výcviku štěněte

Od tří měsíců věku můžete své štěně začít cvičit v poslušnosti. Pomalu a postupně. Aby byl váš společný pobyt i pohyb venku oboustranně příjemný a bezproblémový, je dobré psa naučit povely: ke mně, k noze, sedni, lehni a zůstaň. Ostatní už záleží na vás. Štěňata učit vždy krátkou dobu, ale vícekrát za den. Je dobré používat slovní pokyny společně s gestem, mohutně chválit a ze začátku i odměňovat úspěchy. Chyby opravovat, ale netrestat. Povely dávat důrazně, srozumitelně a jednoznačně. Domluvit se v rodině, aby dávali všichni stejné povely. Případně se lze přihlásit na místní „cvičák“, kde vám s výcvikem pomohou. Navíc tak pejska dále socializujete, získáte zkušenosti dalších majitelů psů a cvičitelů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?