Co byste měli vědět o krevním tlaku koček?

11. listopadu 2016

Krevní tlak koček je pro jejich zdraví zásadní. Jeho měření však není jednoduché. Mnoho veterinářů používá pro měření krevního tlaku chirurgické monitory. Pokud je vaše kočka před vyšetřením odloučena od vás jako jediné známé věci, může hodnota tlaku být v důsledku stresu vyšší, než je běžně. Protože jsou měřicí přístroje velmi přesné, je dobré minimalizovat v průběhu měření jakékoli stresové faktory. Odběr je dobré provést na místě, kde se kočka cítí nejpohodlněji, např. i v jejím přepravním boxu, který často berete k veterináři.

Kočičí krevní tlak nelze slyšet

Většina z nás zná podobu výsledků lidského krevního tlaku v podobě 120/80, systolický nebo diastolický. U koček často diastolický tlak spolehlivě nezjistíme. Složité je získat už první tlak. Vlastně je poměrně složité najít u kočky jakoukoli cévu.

Při snaze určit přesný krevní tlak se často používají malé manžety, které jsou k vidění v novorozeneckých J. I. P., navíc v kombinaci s Dopplerovým ultrazvukovým poslechovým zařízením. S použitím sluchátek namísto stetoskopu může veterinář slyšet tento slabý tep v žíle.

 

Starší kočky jsou více v ohrožení

Jakmile kočka překročí věkovou hranici 9 let, začíná být krevní tlak velmi zásadní. U starších jedinců je běžné onemocnění ledvin, a asi 25 % trpí také hypertenzí. Když vezmeme v potaz, že 1 rok kočky je roven zhruba 4 rokům člověka, může se zdravotní stav rychle měnit. Proto u starších koček lze doporučit pravidelné prohlídky každý půlrok. Bohužel u koček není pravidelná kontrola tak běžná, jako např. u psů.

Ideální krevní tlak by měl být pod 140 až 150 mmHg. Protože kočky jsou často návštěvou ordinace stresovány, je vhodné v případě sporných výsledků měření opakovat. Obvykle získáme z jednoho měření několik hodnot, aby se dosáhlo co nejreálnějšího výsledku. Znalý veterinář často z výpočtu vyškrtává horní a dolní čtení a vypočte průměr ze zbytku.

 

Co je považováno za vysoký krevní tlak?

Hodnota mezi 150 a 160 mmHg je hraniční, a měla by být po dobu 6 měsíců pravidelně kontrolována. Výsledek mezi 160 a 180 mmHg značí střední riziko poškození orgánů a je třeba zahájit léčbu. Tlak nad 180 mmHg signalizuje nebezpečí vážného poškození tkání, a je důležité toto začít okamžitě řešit.

Léky na vysoký tlak naštěstí nejsou drahé, a dávka je tak malá, že se ztratí v běžné dávce krmiva.

 

Buďte proaktivní kočičí rodič

Při další návštěvě veterináře se ptejte – na tlak vaší kočky, jak je měřen, zda můžete být přítomni u měření, a zda může být tlak změřen na místě příjemném vaší kočce. Nakonec vy jste jediný zastánce vaší kočky a váš hlas je jediný, který za ni mluví.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?