Co byste měli vědět o onemocnění jater u koček

20. října 2016

Existuje několik společných jmenovatelů, které signalizují zdravotní problém související s onemocněním jater. Pojďme si představit nejčastější z nich, a zároveň si nastínit, jak probíhá léčba.

I když jste se možná v životě dočkali toho, že vám někdo řekl, že jste „játro“ (a nebylo to myšleno zrovna jako lichotka), jsou játra velmi důležitým orgánem těla nejen lidí, ale také koček.

Jedním z příznaků nesprávné funkce jater je žloutenka, kterou sami odhalíte i jako laik podle žlutého zabarvení tkání, které je dobře patrné třeba v očním bělmu, dásních, nebo na kůži vnitřní strany uší. Veterináři pomůže v prvotní diagnóze také pohmatové vyšetření oblasti břicha. Běžně nejsou kočičí játra prakticky cítit, protože stěží vyčnívají zpod posledních žeber. Nejpodstatnějším signálem značícím poruchu jater je špatná chuť k jídlu, případně zvracení. Protože se však jedná o společného jmenovatele více potíží, je na místě krevní vyšetření. Pokud se z jeho výsledků dá vyčíst zvýšené množství jaterních enzymů, stoupá pravděpodobnost špatné funkce jater. Pro bližší specifikaci problému následuje biopsie či ultrazvuk.


Velká nadváha je u kočky problém

Lipidóza jater - jedná se o patologické ztučnění jater. Nejčastěji se pozná podle toho, že kočka s velkou nadváhou náhle přestane jíst. Tělo na tuto situaci reaguje tím, že rozkládá tuk v těle kočky za účelem získání energie, který však především ucpává játra. Léčba ztučněných jater vede skrze jídlo. Kočky však při této nemoci trpí nechutenství, takže nezřídka je třeba krmit ji pomocí injekcí nebo speciální sondou.

 

Co pomůže vaší kočce na zánět jater?

Další společnou nemocí je hepatitida (zánět jater). Ta se lehce pozná podle vzorku biopsie, který vykáže velké množství buněk bojujících s infekcí v játrech, takže je na místě začít užívat antibiotika. Pokud výsledky ukážou velké množství zánětlivých buněk, jedná o tzv. zánětlivou hepatitidu. Pak jsou předepsány protizánětlivé léky.

 

Rakovina jater

K této nemoci bohužel nedochází u koček zřídka. Někdy se rakovina objeví v játrech, jindy se do nich rozvine z dalších oblastí těla. Léčba je otázkou typu rakoviny. Při zasažení malé části jater ji lze odstranit. Při větší části lze podstoupit chemoterapii.


Chemie potvrdí, zda byla léčba úspěšná

Protože játra koček jsou velmi citlivá, dokážou poměrně rychle reagovat na jakékoli změny stavu jater v závislosti na léčbě. Proto pomocí chemických rozborů můžeme sledovat reakci organismu kočky na léčbu, a směrovat ji správnou cestou. Dobrým znamením vždy je, když kočka začne jíst, v tu chvíli se játra začínají vracet k normálu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?