Co dělat, když je vaše štěně obézní?

25. května 2015

Láska prochází žaludkem, ale ne donekonečna. A i když psí oči jsou psí oči, pokud se z vašeho štěněte stává soudeček, je třeba s tím něco dělat. A nebo se v této situaci může skrývat i utajený zdravotní problém?

Obézní štěně - co je moc, to je moc

Základní otázkou je samozřejmě nejdůležitější „špek“ celé obezitní problematiky, a to kolik je vlastně pro vaše štěně dost. Pokud krmíte štěně granulemi, na každém pytli vámi zvolené značky je napsáno doporučené množství za daných výživových podmínek daného výrobce. Obvykle jde o ucelenou tabulku, kde je vpravo napsána očekávaná hmotnost psa v dospělosti a vlevo věk štěněte, který protíná kolonku doporučeného množství. Nezapomínejte na skutečnost, že štěně by mělo žrát 4x denně a doporučená porce by se měla rozdělit tudíž na čtyři díly. Protože je štěně ve vývinu, je vyváženost množství zcela zásadní, aby se kosti správně vyvíjely.

 

Cajthamlovou na vaše štěně

Ačkoliv paní Cajthamlová výživový jídelníček vašemu psovi zřejmě nespočítá, postup při zjištění obezity je stejný jako u lidí. Nejprve je důležité si uvědomit, zda má pes dostatek pohybu. Dále je dobré zhodnotit množství a složení pamlsků a případně je omezit. Někdy může pomoci změna značky granulí, dnes se vyrábí celá řada specializovaných produktů i pro obézní štěňata. No a nejzákladnější je omezení množství krmné dávky. Abyste však nenarušili správný vývoj svého štěněte, je určitě dobré každý takovýto krok probrat se svým veterinářem. Každé plemeno má odlišné schéma růstu a nabývání na váze a vaše štěně možná obézní jen zdánlivě vypadá. Nezapomínejte, že pes potřebuje v prvním roce života neskutečné množství energie k růstu, jelikož za tu dobu vyroste tolik, co lidé za 18 let.

 

Když je problém štěněte jinde

Poslední a nejméně žádanou variantou je možnost, že se za zaoblováním vašeho psího drobečka skrývá hlubší metabolický problém nebo zdravotní neduh. Předně se tloustnutím projevuje porucha funkce štítné žlázy (hypothyreóza), může se za tím skrývat cukrovka, dysfunkce slinivky či jater. V případě, že jste svědomitě snížili příjem potravy vašemu psovi a výsledky se nedostavují, nebo dokonce štěně stále přibírá, rozhodně neváhejte udělat komplexní vyšetření u veterináře. Závěry lze vyvodit z odběru krve a výsledky jsou dostupné téměř okamžitě.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?