Co dělat, když mám alergii na psí srst?

2. září 2009

Alergie - nepříjemný, ale v posledních letech dosti častý problém, který znepříjemňuje život mnoha lidem v jakémkoli věku. Pro ně jsou speciálně vyšlechtěná plemena, která nemají srst. To jsou takzvaní „naháči“. Tato speciální rasa byla vyšlechtěna již ve středověku.

Variant, jak omezit alergii na psí srst, je několik. První variantou, asi tou nejnepříjemnější, je nepořizovat si psa. I když je to skoro k neuvěření, nejsilnější a nejagresivnější alergeny mají právě domácí mazlíčci, a to jak psi, tak i kočky, ale i jiná domácí zvířata.


Alergie na psí srst je způsobena tím, že psi mají hned po kočkách druhý nejsilnější alergen. Alergii na psa může způsobovat nejen jeho srst, ale třeba i žlázy, sliny, moč, krev nebo kůže či její šupinky. Alergeny, které se nacházejí právě v srsti, kůži atd. se dostanou do ovzduší s prachem, kde vytvoří aerosol, který vdechujete, a to způsobí alergickou reakci. K objevení alergické reakce u člověka dochází často i na psy, kteří nelínají a proto je důležité než provedete jakákoliv opatření, aby Váš ošetřující lékař určil, na co přesně jste u psa alergický/á. Pokud na chlupy, a pes je dlouhosrstý, tak jediným způsobem, jak se alergie zbavit a zároveň si ponechat psa, je psa oholit, když tím ztratí svůj charakteristický vzhled. Pokud na něco jiného, je to už větší a závažnější problém, s kterým by Vám měl pomoci zvěrolékař vašeho psa nebo Váš alergolog. Ten Vám může naordinovat léky na zmírnění příznaků alergické reakce. U většiny případů se stává, že postupem času alergie vymizí.


Alergie se dělí na dva typy. Prvním typem je alergická reakce přímá způsobená přímým kontaktem se psem. Vzniká například pohlazením psa. Druhým typem je alergická reakce nepřímá. Nepřímá alergická reakce vzniká, aniž byste se psem setkali. Objeví se například při pouhém setkání s člověkem, který vlastní plemeno psa, které u Vás vyvolává alergickou reakci nebo pokud se dostanete do blízkého kontaktu s hračkou, která patří psovi či věcí, která je v blízkém kontaktu se psem. Vyvolání alergické reakce Vám může způsobit i vstup do prostor, kde pes žije nebo se tam velice často vyskytuje. Obdoba tohoto typu alergie se vyskytuje i u koček.


Jak se projeví alergická reakce?

Alergická reakce se nejčastěji projeví rýmou, slzením očí a kašlem. Horší a silnější variantou může být i otékání a pálení očí, vyrážka na kůži, podrážděná pokožka, astma, sípání dechu nebo dokonce i ekzém po celém těle.

 

Jak zamezit napadení alergenem?

Nikdy nemůžete stoprocentně zamezit, aby Vás alergen napadl, ale tato rizika se dají omezit. Mezi standardní opatření patří snižování alergizujícího vlivu zvířete, a to především dodržováním hygieny u lidí. Tato hygienická prevence spočívá především v mytí rukou vždy po kontaktu se psem. Druhým opatřením je vytyčit psovi jasný prostor v bytě či domě, kde se bude pohybovat, a to nejlépe na dobře udržovatelných místech. Nepouštějte psa na sedačku a křesla, popřípadě mu vyberte vlastní křeslo, kde může odpočívat ve vaší blízkosti, aniž by ohrozil Vás a okolí vypuštěním nějaké bakterie do sedačky a podobně. Dále ho nepouštějte do ložnic a dětských pokojů. Třetím opatřením je hygiena samotného psa, která se udržuje zejména jeho pravidelným koupáním.

 

Autorka: Jana Šťastná

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?