Co dělat, když pes pozře vakcínu pro lišky proti vzteklině

18. srpna 2013

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému, které se týká nejenom našich domácích mazlíčků, ale i volně žijících živočichů a v neposlední řadě může vzteklinou onemocnět i člověk. Tato nemoc se vyskytuje po celém světě a nejčastějšími přenašeči jsou šelmy. V České republice platí již od roku 1953 povinné očkování domácích psů a od roku 1989 probíhala také vakcinace lišek za pomoci návnad. V našich zeměpisných podmínkách bývala totiž právě liška častým přenašečem tohoto onemocnění. Co se však stane, pokud pes na procházce přírodou omylem pozře orální vakcínu proti vzteklině, která je určena liškám?

Vakcína pro lišky

Vakcinace lišek se uskutečňovala plošně prakticky ve všech okresech České republiky, a to dvakrát ročně (na jaře a na podzim). Účinná očkovací látka byla v tomto případě umístěna ve speciálních ampulích kulatého tvaru hnědozelené barvy. Lišky mají ve volné přírodě tuto ampuli najít a pozřít. Tyto návnady jsou pro lišky velmi atraktivní, neboť jsou obaleny rybí moučkou a tukem a vydávají silný rybinový zápach. Liška návnadu vyčenichá a při pozření dojde k narušení kapsle s vakcínou. Kontaktem vakcíny a sliznice ústní dutiny dojde k imunizaci zvířete. Návnady se obyčejně kladou letecky nebo ručně přímo do lesů nebo se používají při honitbách. Při vakcinační kampani se rozmístí v naší zemi cca 800 000 ampulí s návnadou.

 

Pes a návnada s vakcínou proti vzteklině

Na kraji lesů se v případě plošné vakcinace objevují plakátky na stromech, které informují o výskytu vakcinačních ampulí pro lišky. Psi by měli v tomto období chodit připoutáni na vodítku a lovečtí psi při výkonu práva myslivosti by také měli být pod kontrolou. Psi jsou totiž potravními konkurenty cílové skupiny zvířat, tj. lišek. Vzhledem k lákavé vůni návnady je tedy samozřejmě možné, že ji volně pobíhající pes v lese vyčenichá a pozře. Psi jsou však již proti vzteklině očkovaní a spousta majitelů tak má obavy z předávkování již očkovaného psa další vakcínou.

Pozře-li pes vakcínu pro lišky, není vůbec třeba panikařit. Vakcína je pro psy neškodná. Je totiž připravena speciálně pro lišky, které jsou na vzteklinu extrémně vnímavé, a pouze nepatrné malé množství vakcíny zajistí zvířeti potřebnou imunitu proti vzteklině. Vakcína vhodná pro lišky je tedy pro psa velmi slabou dávkou. K ochraně psa před vzteklinou proto nestačí, ale zároveň se není třeba obávat - nikterak mu neublíží.

 

Může vakcína proti vzteklině psovi ublížit?

Kromě toho, že je liščí vakcína pro psy zdravotně neškodná, v současné době ani nehrozí, že by ji pes mohl v přírodě pozřít. Orální vakcinace lišek totiž probíhala od roku 1989 až do roku 2009. Plošná vakcinace lišek totiž měla žádoucí efekt. Poslední případy lišek nakažených vzteklinou se objevily v roce 2002 a od roku 2004 uznal Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat (OIE) Českou republiku za zemi prostou této nákazy. Také v sousedních státech je situace podobná a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by bylo třeba opět nějakým způsobem plošně zasahovat proti šíření nákazy vztekliny v České republice.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?