Co dělat, když pes sní těchto 5 věcí?

23. prosince 2018

Vánoce se blíží mílovými kroky a domácnosti propadají vánočnímu úklidu, pečení, zdobení a chystání štědrovečerní večeře. V tom shonu možná tak trochu zapomínáme na naše čtyřnohé uličníky a jejich mlsné jazýčky. Vždy si najdou cestu, jak se k dobrotám dostat a vánoční období je pro jejich lumpárny jako stvořené! Co tedy dělat, když pes nedopatřením přes Vánoce sní něco, co by neměl?

1. Vařené kosti 

V období Vánoc je kuchyň plná dobrot, kterým psi jen těžko odolávají. Jednou z nich jsou jednoznačně kosti. Pes jakožto masožravec, nemá s trávením kostí problém, ovšem za předpokladu, že jde o kosti syrové. Vařené kosti se nebezpečně štěpí a ostré úlomky můžou psovi zranit takřka celý zažívací trakt počínaje tlamou a konče střevy. Když máte podezření, že pes pozřel vařenou kost a nevykazuje známky dušení, je důležité zkontrolovat tlamu, zda mu neuvízla mezi zuby nebo v krku. Pokud je vše v pořádku, sledujte chování psa a při nejmenším podezření na problémy (průjem, neschopnost se vykálet, dušení, bolest břicha...) neprodleně navštivte veterinárního lékaře. Je dobré sledovat i tzv. bolestivou pozici, kdy pes postává v typickém postoji, který známe jako „výzvu ke hře“, akorát na rozdíl od té hravé v ní pes spočívá na jednom místě s apatickým výrazem. Je to poloha bolestivého břicha a pes si pomocí ní ulevuje. 

2. Vánoční hvězda - nebezpečná kráska

Vánoční hvězda (Pryšec nádherný) je oblíbená sezonní rostlinka s typickými, velkými ozdobnými listy, které dle odrůdy mohou mít barvu zářivě červenou, cihlově červenou, růžovou, krémovou nebo bílou. Tato živá vánoční dekorace může být však nebezpečná jak pro lidi, tak pro zvířata. Roní totiž bílé, latexové mléko, obsahující jedovaté terpenické látky. Tyto látky reagují při kontaktu s kůží a u citlivých jedinců vyvolávají podráždění. Pokud si váš miláček tedy pochutná na listech vánoční hvězdy, je značné riziko otravy. Nemusíte však panikařit tak úplně, pro začátek je dobré určit množství, které pes teoreticky mohl pozřít a podat psovi několik tablet černého uhlí rozdrceného ve vodě nebo v jogurtu. Zvíře zbytečně nezatěžujte pohybem. Pokud máte podezření, že si váš miláček pochutnal na velkém množství, nebo se jedná o štěně, je nutné vyhledat pomoc veterináře.

3. Vánoční svíčky a oleje

Svíčky a vonné oleje neodmyslitelně dotváří vánoční atmosféru, ale co když si chlupatý rošťák splete svíčku se zábavnou hračkou? Klasický vosk ani gelové svíčky nejsou sami o sobě jedovaté. Co však může být problém, jsou různá barviva a vůně v nich obsažené. Právě ty mohou působit dráždivě a vyvolat pálení v tlamě a zvracení. Parafín ve svíčkách je nebezpečný při zvracení, kdy může dojít ke vdechnutí a k rozvoji tzv. aspiračního zánětu plic. Proto je lepší zbytečně u svíček zvracení nevyvolávat, psa nezatěžovat a sledovat jeho stav nejbližších 24 hodin.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

4. Ořechy 

Ořechy jsou pro psy velice prospěšné, zejména díky obsahu mastných kyselin. Jsou však mezi nimi i prevíti, kteří se za žádných okolností nesmí dostat do psí tlamy. Jsou to makadamové ořechy. Otrava se projevuje zvracením, slabostí, poruchami koordinace, třesy a vysokou teplotou. Někdy se objevují i bolesti svalů a oteklé klouby. Otrava u zdravých psů nebývá smrtelná, ale je potřeba dávat zvláště pozor v případě kombinace ořechů a čokolády, která je pro psy, jak už víme, zcela nevhodná.

5. Čistící prostředky

I když se říká, že na Vánoce chodí Ježíšek a ne hygiena, všichni to známe, prostě chceme mít všude hezky a pořádek. K tomu nám slouží na trhu veliké množství čistících prostředků, které se sice perfektně hodí na úklid všeho druhu a usnadní nám práci, ale pro psy jsou často velice lákavé a bohužel i jedovaté. A proč že je tak přitahují? Některé chemikálie obsažené v těchto prostředcích mají často nasládlou příchuť, která je tak lákavá. Tyto látky vyvolávají podráždění sliznic (např. očí) a kůže. Po vstřebání do oběhu mohou vyvolat celkovou slabost, záškuby svalů, křeče nebo zmatenost. Přídatné látky jsou navíc hlavně v dezinfekčních prostředcích žíraviny. V rámci první pomoci se nesmí vyvolávat zvracení! Podáváme vodu nebo mléko po malých dávkách. Pokud je prostředek v práškové formě a pes je ním potřísněn, je dobré ho neumývat (látka by se mohla aktivovat, nebo třeba slepit se srstí), jenom šetrně vyčesat. Vyhledáme pomoc veterináře, pro každý případ. 

Mezi svátky může být obtížnější vyhledat veterinárního lékaře, ale v případě potřeby je k dispozici i Toxikologické informační středisko, na kterém jsou lékaři připraveni pomoci a poradit telefonicky. 

My vám za celý tým Hello Sandy přejeme krásné vánoční svátky, kupu příjemných chvil se čtyřnohými láskami a hlavně, bez nehod!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?