Co dělat, když se kočky perou?

3. července 2009

Přijde Vaše kočka domů někdy s natrženým uchem nebo s vytrženým chomáčem chlupů? Vaše kočky spolu nedokáží vyjít a pořád je musíte od sebe odtrhávat, když se začnou rvát? Rvačky koček mají mnoho příčin, ale často společné řešení – kastraci.

Když se perou kočky, které žijí v jednom domě

Problémem při chování více koček se může stát žárlivost. Je obtížné naprosto spravedlivě rozdělovat pozornost, hračky a pamlsky, a proto se při soužití více koček mohou objevit rvačky. Snažte se proto co nejrovnoměrněji rozdělovat svou pozornost mezi své kočky.

 

Další příčinou bojů koček v domě mohou být zdravotní potíže jedné z nich. Jestli se jedna kočka necítí dobře, může se snažit druhou kočku odehnat, aby ji nechala v klidu. V dospívání se díky rozkolísané hladině hormonů kočky také nemusí cítit ve své kůži, a proto může dojít ke rvačkám. Pokud se kočky perou bez zjevné příčiny, raději je zaneste na vyšetření k veterináři. Pokud se kočky nachází právě v období dospívání, je nejúčinnějším řešením jejich sterilizace.

 

Často také bývají problémy při zařazení nové kočky mezi kočky, které už v domě žijí delší dobu. Je dobré novou kočku s ostatními seznamovat postupně. Nejdříve ji nechte odděleně v jedné místnosti a sem tam prohoďte jejich hračky a podložky na spaní, aby si navzájem zvykly na svůj pach. Zaměňte také jejich toalety. Odstraňte pouze pevné výkaly, protože moč, která slouží jako značkovací prostředek, ukáže ostatním kočkám, že Váš dům je teritorium i nové kočky.

 

Poté vezměte novou kočku mezi ostatní, ale držte ji pořád na klíně. Je vhodné, aby jiní členové rodiny drželi zbylé kočky, aby si nepřipadaly odstrčené. Když toto seznamování proběhne úspěšně, kočky budou klidné a nebudou vrčet. Vše bude v pořádku a můžete je nechat volně se seznámit bez nebezpečí rvaček. Pokud to neproběhne takto ideálně, zavřete novou kočku zpět do vyhrazené místnosti a ještě nějakou dobu počkejte.

 

Rvačky koček žijících v jednom domě může vyřešit, když dáte jejich misky na žrádlo dál od sebe, aby si navzájem nepřipadaly ohrožené. Je také dobré, aby každá kočka měla vlastní pelíšek na spaní.

 

Když se spolu perou kočky venku

Rvačky bývají doménou kocourů, kteří mezi sebou bojují o přízeň dam. Pokud kocour ucítí pářící se kočku, jeho mužské hormony mu velí, aby ji vyhledal. Naneštěstí většinou nebývá sám, kdo pářící kočku cítí, a proto o ni musí bojovat. Nejúčinnějším prostředkem, jak zabránit kocourovi ve rvačkách o kočky, je kastrace.

 

Někdy jsou však příčinou roztržek mezi kočkami teritoriální otázky, a tehdy se do rvaček mohou zamíchat i kočky a vykastrovaní kocouři. Pro tento problém existuje jen jedno řešení - chovejte kočky doma. Pokud se pro toto rozhodnete, je dobré nepouštět kočku ven už od kotěte. Když si nikdy nezvykne na pobývání venku, nebude jí to ani chybět.

 

Agresivita u koček může být velkým problémem, který však často vyřeší právě kastrace. Někdy však ani ta nepomůže, a proto je nutné sáhnout k radikálnějším opatřením. Někdy se prostě musíte obejít jen s jednou kočkou nebo Vašeho miláčka chovat pouze doma.

 

Autorka: Jana Hujerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?