Co dělat, když si pes "tluče ocas do krve"

30. března 2015

Milovníci plemen s krátkým ocasem mají po starostech. Je jich ale hrstka. Ti ostatní si někdy rvou zoufalstvím vlasy. Někteří psi si koušou ocas do krve, někteří se za ním do zbláznění honí dokolečka, jiní jsou prostě jen smolaři a neustále si jej otloukají o kde co. Ocas může chytit chronický zánět a být chirurgicky odstraněn, což může být například u výstavních psů vážný problém. Proč se tak děje?

Co za tím vězí?

Ať již je spouštěčem cokoliv, vždy jde o poruchu chování. Jeden zaběhnutý německý ovčák se po převezení do útulku jevil jako dokonalý pes, byl milý, poslušný a stále veselý. Jakmile si pro něj přijel majitel, začal se pes točit dokola a kousat se do ocasu, nakonec se vždy zakousl a v této pozici ztuhl. Ukázalo se, že majitel je značně svéhlavý a psa cvičí poměrně pevnou rukou, což ovčák nesl špatně a strach z pána takto ventiloval. Další příčinou může být nervová křeč, psychická porucha z nedostatku hormonů v mozku nebo snaha upoutat pozornost. Důležité je vysledovat, za jakých podmínek se tato porucha u psa projevuje a co ji spouští.

 

Je nutné utracení psa?

Ačkoliv na nejhorší scénář nikdo nechce pomyslet, někdy je opravdu nutné psa utratit. V lepším případě se „jen“ kupíruje ocas. Jedná-li se o psychickou poruchu, strach či nudu, lze problém částečně zmírnit a někdy i zcela vyřešit podáváním vhodných léků – antidepresiv či hormonů. Za tímto účelem je nejlepší vyhledat veterináře. Na psychické problémy se specializují kliniky v Brně a Praze, kde pak metodou pokus-omyl vyberou pro psa vhodné léky. V nejlepším případě stačí psa pokaždé od kousání odradit nepříjemným zvukem a následným zabavením hračkou, či povely, aby se nenudil.

 

Psí smolaři otloukánci

Poslední možností je otloukání ocasu. Někteří nadšenci samou radostí svým ocasem neustále metou a otlučou si jej o kde co. Častým případem je například vchod do boudy, či rámy dveří, o něž si psi ocas zraní. Léčba bývá zdlouhavá právě proto, že jde většinou o notorické zraňovače a rána se znovu a znovu otvírá. Je důležité krvácivé místo mazat, aby se neutvořil tvrdý strup, zavázat obvazem, aby nedocházelo k dalšímu otloukání, ale zároveň denně obvaz měnit, aby se ocas nezapařil. Někteří psi si obvazy neustále strhávají, rána je dráždí a v podstatě ji jen zhoršují, špička ocasu pak může odumřít, a jakmile začne černat a nereagovat na doteky, je kupírování nevyhnutelné.

 

Nejjednodušší to mají psi bez ocasu, anebo ti, kteří si na něj nedosáhnou.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?