Co dělat, když vám pes očůrává vánoční stromeček

10. prosince 2016

Představte si situaci, kdy váš vánoční stromeček je hotový. Je to naprosto krásný, velkolepý strom, ozdobený nádhernými ozdobami. To vše vás nejspíše vyšlo na poměrně dost peněz (možná by býval byl jen průměrně drahý, ale tyhle ozdoby na něm nesměly chybět, a nemůžete přece za to, že zrovna ony byly trochu dražší). A teď si do toho představte, že vaší domácností voní tento vánoční stromeček, cukroví a… psí moč.

Trocha teorie o stromech

Není to nic neobvyklého, pokud přijdete jako majitel psa na to, že váš pes má tendenci si vánoční stromeček označkovat, zvláště je-li to živý stromek. Zatímco my jako lidé víme, že to je vánoční stromeček, pes může poměrně rychle nabýt dojmu, že k Vánocům dostal svůj vlastní nočník. Toto rozdílné chápání může rychle vyústit ve stres na obou stranách.

 

Jak psa odnaučit očůrávat stromeček

S výjimkou psů, kteří jsou z lékařského hlediska inkontinentní, nebo trpí silnou separační úzkostí, byste měli psa toto chování odnaučit. Je vhodné k tomu použít stejný nácvik, jako když se učí štěňátko chodit čůrat ven. Správný postup při nápravě takovéhoto chování je následující:

  1. Řízení a dohled: Je důležité, aby váš pes nikdy neměl přístup k vánočnímu stromečku bez vašeho dozoru. Je to důležitý krok na cestě k odnaučení tohoto návyku.
  2. Umět rozpoznat příznaky: Mnoho psů nabízí ke svému chování pre-indikátor chování, které striktně předchází následnému projevu zlozvyku. Pes může začít čichat kolem stromečku, škrábat do země, točit se v kruzích apod. Pokud toto chování zaregistrujete, tuto činnost zastavte a vezměte psa na čůrání ven.
  3. Posílení úspěchu: Zatímco pracujete na odstranění tohoto zlozvyku, podpořte snahu psa vhodnou odměnou (hračkou, jídlem apod.), jakmile se vyvenčí až venku.
  4. Použijte klikr pro nácvik odvykání. Pokud se pes přiblíží ke stromku, očichá ho a následně odejde, klikněte a odměňte jej.
  5. Nezapomeňte věnovat pozornost psu po událostech, kdy psi cítí zvýšenou potřebu si ulevit. Jsou to například spánek, jídlo a/nebo pití.
  6. Zvažte pořízení protičůracího pásu. Tento pás se připne pejskovi na bříško. Zde jsou umístěny montážní tkaninové pásy, které jsou omotané kolem spodní části trupu psa. Stačí do nich vložit klasické absorbční vložky, které nasají moč v případě, že se pes bude pokoušet doma značkovat. Internet vám určitě poskytne bližší informace o tomto výrobku i způsobu jeho použití.

 

V každém případě nezapomeňte, že základem každého nácviku odvykání je důslednost a trpělivost. Hodně štěstí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?