Co je bonitace - tedy jak uchovnit psa?

31. října 2013

Máte doma mladého psa s PP? Chcete se zapojit do chovného programu příslušného chovatelského klubu? Potom vás čeká zcela určitě bonitace a v některých případech i svod mladých psů, který jí předchází.

Svod mladých psů

Svod mladých psů je něco jako bonitace na nečisto. Mladý pes se zde ukáže ve společnosti svých sourozenců. Lze tak posoudit vrh jako celek. Pes si vyzkouší pobyt ve velké skupině téměř stejně starých psů a jejich pánů. Některé úkony jsou pro svod i bonitaci společné. Jako třeba měření psa v kohoutku a kontrola chrupu. Pes je hodnocen prošel nebo neprošel. V případě nezdaru je možné svod později zopakovat. Nejčastěji bývá využíván u loveckých plemen.

 

Co musíte před samotnou bonitací psa splnit

FCI upravuje veškeré náležitosti týkající se chovu čistokrevných psů. Ohledně bonitace však nechává převážnou část pravomocí na chovatelských klubech. Obecně lze říci, že se po vás může před připuštěním k bonitaci vyžadovat: základní zkouška poslušnosti, svod mladých psů, absolvování předem stanoveného počtu výstav různého stupně a s předem stanoveným požadovaným výsledkem, popř. i různá veterinární vyšetření. Nebo se po vás nemusí chtít nic jiného než průkaz původu, povinná očkování a předem řádně zaslaná přihláška k bonitaci.

 

Jak jsou psi u bonitace posuzováni

Bonitace se můžou zúčastnit jen čistokrevní psi po dosažení minimálního věku 12 měsíců (někde i více). Jsou posuzováni po stránce vzhledové, zdravotní i psychické dle standardů příslušného plemena. Doporučuje se psa předem připravit na podstupované úkony, jelikož bonitaci je možné ve většině případů absolvovat jen jednou za život psa. Její verdikt je konečný a tudíž je žádoucí dobře se uvést. Pes by měl být dostatečně socializován, měl by být přiměřeně sebevědomý, dobře ovladatelný a samozřejmě by měl vykazovat co nejvíce kladných znaků, vyžadovaných chovným programem klubu.

 

Jak může bonitace dopadnout

Pokud váš pes bonitací z nějakého důvodu neprojde, můžete od bonitace odstoupit, odvolat se, nebo se s výsledkem prostě smířit. Přeci jen si většina pejskařů nepořizuje psa z výdělečných nebo prestižních důvodů, ale z lásky ke psům. Jsou to členové našich rodin a ty také v případě neúspěchů nepřestaneme mít rádi. Většina psů ovšem bonitací projde. Váš pes obdrží bonitační kód, což je vlastně přepis jeho specifických znaků pomocí čísel a písmen. Následně bude váš pes v plemenné knize přeregistrován jako chovný a vhodně využíván poradcem chovu. Bonitace i přeregistrace jsou samostatně zpoplatněny.

 

Jak dlouho může být pes chovný

Zařazení do chovu nezáleží na termínu bonitace, ale na věku pohlavní dospělosti daného plemena. Obdobné je to i s vyřazením z chovu. Může k němu dojít na základě nepředvídatelné události nebo věkem.

 

Autorka: Michaela Matějková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?