Co je trimování?

21. ledna 2010

Doslovný překlad tohoto slova znamená přistřihnout, upravit, obroubit. Jde ale spíše o vytrhávání staré srsti i s kořínky, díky kterému se srst lépe regeneruje a je odolnější. Trimování je speciální úprava srsti určená především pro drsnosrstá plemena. Ta totiž neznají běžný cyklus línání dle ročních období. Jejich srst dorůstá a odumírá průběžně po celý rok. Vzhledem k celkové struktuře chlupu je i samovolné vypadávání obtížné a právě trimování tento nedostatek kompenzuje. Srst se díky němu lépe regeneruje, pravidelněji dorůstá, působí svěže a zdravě.

Kdy začít s trimováním srsti

Na celý proces trimování je nutné psa navyknout, musí ji brát jako běžnou součást pravidelné péče. První lehká úprava je možná již v šesti měsících. V tomto období bude úprava poměrně snadná, psa nebude nijak stresovat, učíme jej hlavně návyku. Ten vznikne pouze za předpokladu pravidelného opakování. Frekvenci určuje rychlost růstu, nikdy netrimujeme před vznikem nového srstnatého podkladu!

 

Trimování nebo stříhání

I když by se mohlo zdát, že jedno nahrazuje druhé, není tomu tak. Stříháním srst pouze korigujeme, trimováním podporujeme celkovou obnovu a zdravý vývoj. A nejen to. Můžeme lehce eliminovat nedostatky a vyzdvihnout pozitiva postavy.


Trimovat doma nebo v salónu?

To je zcela individuální záležitost. Ti, kdo svého psa pravidelně vystavují, téměř výhradně preferují domácí úpravu vzhledu. Právě na výstavách chovatelé sami vidí, co kladně hodnotí porotci, jaké jsou nejmodernější trendy a jak jich dosáhnout.

 

Psí salón může být výhrou, pokud se trimování chcete naučit, anebo se celého procesu obáváte. Problémem bývá nejistota výsledku a jakýsi stereotyp při práci. Při výběru vám vždy pomohou osobní doporučení, celkový charakter salónu, způsob práce. Nový salón vždy navštěvujte v období, kdy pro vás není výsledek stěžejně důležitý.


Trimování v domácích podmínkách není náročné. Je to spíš otázka praxe než šikovnosti. Pouze stylem „pokus omyl" zjistíte, jak rozsáhlou úpravu si můžete dovolit, co se vám na vašem psovi bude líbit a co ne.

 

Nutná výbava pro trimování

Zpočátku si vystačíte s minimem nástrojů. Stačí dva trimovací nože různé hustoty (pozor, nové jsou velmi ostré), efilační nůžky a pemza (v prodejnách pro zvířata prodávána pod názvem trimovací kámen). Dále budeme potřebovat jedny velké a jedny malé sponovací nůžky, které použijeme při úpravě břicha a kolem citlivých partií. Profesionálním chovatelům se jistě hodí trimovací stůl a tzv. šibenice. Jde o stojan, do něhož se pes „ukotví" a my získáme volné ruce pro práci.

Trimování srsti psa

Pokud se před trimováním rozhodneme pro koupel, použijeme psí šampón a kondicionér. Srst se lépe zbaví nečistot a rozčeše. Pozor - zjemnění srsti šampónem je u některých plemen pro výstavní účely nežádoucí! Proto s úpravou započneme u broken srsti nejméně 2 týdny, u hrubé srsti 2 měsíce před výstavou.

 

Po umytí lehce vyfoukáme fénem a pročešeme. Způsob úpravy a míra střihu je do značné míry individuální a může být ovlivněna jak osobním vkusem majitele, tak danými standardy pro konkrétní plemeno. Důležité je zachovat souměrnost všech partií a zohlednit fyziognomii psa.


Hlava a krk psa

 • Použijeme hřeben s hustším vzorem
 • Vytrimujeme přerostlou srst kolem hlavy, pod očima i pod bradou
 • Kolem uší srst pečlivě vytrimujeme a zastřihneme do tvaru. Je to důležité především u vchodu do ucha, zvukovod se nezapaří a nevznikají záněty.
 • Je-li pes tetován v uchu, mělo by být číslo čitelné
 • Na předhrudí se u některých plemen nechává pruh srsti

 

Trup

 • Potřebujeme vhodný řidší hřeben
 • Postupujeme od boků k horní části
 • Při úpravě více dbáme na případné barevné přechody, kvalita srsti se může značně lišit s ohledem na zabarvení, postupujte od bílé k tmavším odstínům
 • Břicho vystříháme tak, abychom psa opticky zeštíhleli. Boční chlupy zkrátíme, střed spodní části naopak prodloužíme

 

Choulostivá místa psa

 • K úpravě použijeme pemzu, je k citlivým partiím vhodnější, popř.  efilační nůžky
 • Při práci s pemzou postupujeme jedním tahem od konečníku ke slabinám

 

Ocas

 • Opět použijeme efilační nůžky
 • Kořen ocasu zvýrazníme prostříháním, musí se od konce ke špičce zužovat, tvořit tzv. vlajku
 • Nutná symetrie

 

Nohy

 • Efilačními nůžkami upravíme tvar a prostříháme chlupy mezi drápy (omezíme tím tvorbu zánětů)
 • Vrchní část upravíme nůžkami tak, aby vynikl tvar tlapky

 

Na závěr si prohlédneme celé tělo psa a dorovnáme mírné asymetrie nůžkami. Celkový vzhled musí působit přirozeně a měl by respektovat „vžitý styl" u jednotlivých plemen. I když se celý proces může jevit složitě, nečiní po určité době problém ani psovi ani jeho majiteli.

 

Autorka: Marcela Mrázková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?