Co je vlastně BAER test?

6. června 2014

Jedná se o test sluchu, který detekuje elektrickou aktivitu v hlemýždi ucha a sluchových drahách v mozku v podstatě stejným způsobem, jako anténa detekuje rádiový nebo televizní signál. Výsledek je zaznamenán v podobné formě, jako např. EKG detekuje aktivitu srdce.

Jak probíhá vyšetření sluchu psa tzv. BAER test

Průběh reakce je složen z řady vrcholů, které jsou očíslované římskými číslicemi. Vrchol I je produkován nervem hlemýždě, následné vrcholy jsou produkovány přímo v mozku. Reakce z ucha, které je hluché, je zachycena jako téměř rovná čára.

Protože amplituda odezvy je velmi malá, je nutné použít více podnětů, které odhalí případné vedlejší nesouvisející elektrické aktivity, které jsou také přítomny na hlavě (např. svalová aktivita apod.).

Reakce jsou sbírány speciálním počítačem přes extrémně malé elektrody, které se umisťují pod pokožku hlavy: jedna před každým uchem, jedna v horní části hlavy a jedna mezi rameny. Zřídkakdy se stává, že by pes během umisťování elektrod jevil jakékoli známky bolesti. Většinou je pes spíše podrážděn tím, že mu visí několik drátů před tváří.

Podnět je vydáván počítačem, následně je směrován do sluchátka s pěnovou vložkou, které se nachází v uchu psa. Každé ucho je testováno samostatně, přičemž test trvá obvykle 10 až 15 minut. Minimální věk pro testování štěněte je určen na hranici 35 dní, nicméně se s ohledem na vývoj sluchového ústrojí po narození doporučuje až ve věku 7 týdnů.

Sedativa nebo anestetika nejsou obvykle zapotřebí, přistupuje se k nim v případě, kdy je pes velmi rozrušený a neklidný. V takovém případě se tišící nebo uspávací látky podávají hlavně proto, aby s pacientem mohlo být zacházeno opatrně. Na konci zkoušky jsou vytištěny výsledky zkoušek, které zobrazují skutečně zaznamenané křivky. Výsledky testů jsou stoprocentně důvěryhodné.

 

Je BAER test nutný? U kterých psů?

BAER lze doporučit všem chovatelům psů, kteří mají podezření na možný výskyt hluchoty. To proto, že právě tento test je schopen jako jediný stoprocentně potvrdit či vyvrátit podezření na hluchotu u štěněte. Vrozenou hluchotu lze očekávat u štěňat plemen ras Catahoula (Luisianský leopardí pes), dalmatin a bulteriér.

Za nutnost lze prohlásit provedení tohoto testu u jedinců a potomků, kteří trpí vrozenou hluchotou, a to bez ohledu na to, zda se jedná o hluchotu částečnou, nebo úplnou. V obou případech je totiž vysoká pravděpodobnost, že pokud budou tito jedinci použiti následně do chovu, zvyšuje se podstatně riziko výskytu hluchoty i u jejich potomků.

 

Jak je to s vyšetřením sluchu psa?

V České republice existuje zatím jen hrstka specializovaných klinik, které jsou držiteli certifikátu, který je opravňuje k provádění testů BAER za účelem vyšetření sluchu. Na vyšetření je třeba se předem objednat, aby bylo dost času na klidné provedení vyšetření. Spodní hranice ceny samotného vyšetření začíná na přibližně 1 500 Kč. Nicméně pokud máte podezření, že váš pes je hluchý, určitě se vyplatí toto vyšetření podstoupit. Usnadníte tím následný život sobě i jemu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?