Co musí umět lovecký pes nebo fena?

27. února 2015

Loveckých plemen je na světě dost a dost a stejně tak, jako se liší plemeno od plemene, liší se i požadavky na jednotlivá plemena, aby mohla být uchovněna a dokonce se liší mnohdy i požadavky mezi fenou a psem pro uchovnění. Udělat si v tom pořádek dá zabrat. Nicméně jsme pro vás sepsali jednoduchý návod, jak propadnout myslivosti na plné čáře, počínaje chovatelstvím.

Zkoušky u lovecký psů

Požadavky jsou kladeny na každé plemeno jiné a rovněž různé jsou zkoušky pro uchovnění. Tak například u jezevčíka jsou podstatné pouze vlohy. Pokud fenka složí tzv. zkoušky vloh, může bez obav jít do chovu. U výmarského ohaře - psa je důležité ocenění z klubové výstavy s hodnocením alespoň velmi dobrý a první cena na podzimních zkouškách. Na fenu jsou kladeny nároky stejné, jen na podzimních zkouškách stačí druhé umístění. A například chovy německého dlouhosrstého ohaře si pak kladou nároky také na plnochrupost, vyšetření dysplazie kyčelního kloubu a jen omezenou křižitelnost určitých stupňů dysplazií kloubů.

 

Proč ty cavyky? Být lovecký pes je náročné povolání

Být loveckým psem není jen tak a proto jsou zde vybíráni jen ti opravdu nejnadějnější jedinci. Například takový setr musí mít v krvi tzv. vystavování, neboli když najde zabitou zvěř, musí zvednout přední packu, ztuhnout v určité póze a hlasitě štěkat a pokud to pes nemá v krvi, nijak ho to nenaučíte a bude nevhodný do chovu. Nároky na lovecká plemena jsou vysoké, protože jde o náročné životní poslání.

 

Jakého loveckého psa zvolit?

Samozřejmě obecně platí, že lovecký pes má spoustu lovecké energie a tak se řadí mezi extrémně energické typy psů. Je k neutahání a je důležité umět jej patřičně zaměstnat. Zároveň je dobré vědět, co s loveckým psem chcete podnikat, když už si jej pořizujete. Zda chcete slídiče, norníka, barváře a podobně. Nejjednodušší při výběru je obrátit se na danou chovatelskou stanici, kde vám se vším poradí. Potřebné dovednosti a zkoušky naleznete také ve Zkušebních řádech, které jsou úrovní nastaveny tak, aby byly zkoušky uznány i v nejbližším zahraničí. Přípravy na zkoušky rozhodně není dobré podcenit a měli byste se nejlépe obrátit na nějakého myslivce-kynologa, který bude nejlépe vědět co a jak. Případně najděte specializované cvičiště, kde se zaměřují na lovecké psy.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?