Co musí umět lovecký pes nebo fena?

27. února 2015

Loveckých plemen je na světě dost a dost a stejně tak, jako se liší plemeno od plemene, liší se i požadavky na jednotlivá plemena, aby mohla být uchovněna a dokonce se liší mnohdy i požadavky mezi fenou a psem pro uchovnění. Udělat si v tom pořádek dá zabrat. Nicméně jsme pro vás sepsali jednoduchý návod, jak propadnout myslivosti na plné čáře, počínaje chovatelstvím.

Zkoušky u lovecký psů

Požadavky jsou kladeny na každé plemeno jiné a rovněž různé jsou zkoušky pro uchovnění. Tak například u jezevčíka jsou podstatné pouze vlohy. Pokud fenka složí tzv. zkoušky vloh, může bez obav jít do chovu. U výmarského ohaře - psa je důležité ocenění z klubové výstavy s hodnocením alespoň velmi dobrý a první cena na podzimních zkouškách. Na fenu jsou kladeny nároky stejné, jen na podzimních zkouškách stačí druhé umístění. A například chovy německého dlouhosrstého ohaře si pak kladou nároky také na plnochrupost, vyšetření dysplazie kyčelního kloubu a jen omezenou křižitelnost určitých stupňů dysplazií kloubů.

 

Proč ty cavyky? Být lovecký pes je náročné povolání

Být loveckým psem není jen tak a proto jsou zde vybíráni jen ti opravdu nejnadějnější jedinci. Například takový setr musí mít v krvi tzv. vystavování, neboli když najde zabitou zvěř, musí zvednout přední packu, ztuhnout v určité póze a hlasitě štěkat a pokud to pes nemá v krvi, nijak ho to nenaučíte a bude nevhodný do chovu. Nároky na lovecká plemena jsou vysoké, protože jde o náročné životní poslání.

 

Jakého loveckého psa zvolit?

Samozřejmě obecně platí, že lovecký pes má spoustu lovecké energie a tak se řadí mezi extrémně energické typy psů. Je k neutahání a je důležité umět jej patřičně zaměstnat. Zároveň je dobré vědět, co s loveckým psem chcete podnikat, když už si jej pořizujete. Zda chcete slídiče, norníka, barváře a podobně. Nejjednodušší při výběru je obrátit se na danou chovatelskou stanici, kde vám se vším poradí. Potřebné dovednosti a zkoušky naleznete také ve Zkušebních řádech, které jsou úrovní nastaveny tak, aby byly zkoušky uznány i v nejbližším zahraničí. Přípravy na zkoušky rozhodně není dobré podcenit a měli byste se nejlépe obrátit na nějakého myslivce-kynologa, který bude nejlépe vědět co a jak. Případně najděte specializované cvičiště, kde se zaměřují na lovecké psy.

Další podobná témata

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení a Váš pes by mohl trpět, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

 

Opravdu chcete smazat tento inzerát?

Tato akce je nenávratná, takže si to pořádně rozmyslete, jelikož po souhlasu už není cesty zpět.