Co musí umět služební pes

6. února 2015

Napadlo vás někdy, že byste chtěli být jako komisař Rex? Stojí za tím ale spousta dřiny a odříkání. Co musíte zvládnout, aby byl váš pes špičkovým policejním služebním parťákem?

Kde začít? Mít poslušného psa!

Základem je mít psa. Nejčastěji se pro toto povolání vybírají ovčácká plemena – německý ovčák či belgický pro svou oddanost jednomu pánovi, učenlivost a chuť jít do akce, ale výjimkou nejsou ani rotvajleři. Jak si mnozí mylně myslí, služební pes nemusí být s průkazem původu za „nekřesťanskou“ sumu. Podstatné je, abyste svého psa dokonale zvládli v poslušnosti.

 

Test a atest - pes ve službě

Chcete-li se psem do policejní služby, liší se situace podle toho, kde s parťákem chcete pracovat. Například chcete-li se věnovat záchranářství, musíte složit zkoušky podle IRO, speciální pro každou oblast záchranářství. Můžete vybírat z variant vyhledávání v sutinách (pes se učí vyhledávat především živé lidi), či vyhledávání v lavinách nebo ve vodě. Složitou oblastí je pak specializace na vyhledávání mrtvých osob – zde není zákonem povoleno používat k naučení psů autentické pachy. Služební psi musí atesty způsobilosti skládat každé dva roky. Každá taková zkouška je vázána na daného psovoda a součástí je i zkouška na agresivitu.

 

Nestačí dát pac

Ačkoliv je praktické naučit psa například i dávat pac, protože jeho mozek se tak zaměstnává a trénuje a pes lépe chápe, že musí přemýšlet, služební psi jsou odmala vedeni striktními pokyny. Atest se skládá z poslušnosti (přivolání k noze, ovladatelnost na vodítku, aport, vysílání psa, odložení vleže, štěkání, skok přes metrovou překážku tam i zpět, nízká kladina, prolézání můstků a klid při střelbě) a obrany (průzkum terénu, označení ukryté osoby v terénu i v budově, prohlídka osoby, obrana psovoda při napadení, zadržení…). Každý z předepsaných cviků rozhodčí hodnotí bodovou stupnicí do 50 bodů a výsledný počet se nakonec sečte. Maximálně můžete získat 400 bodů, ale již s třemi sty body máte vyhráno.

 

Služební pes v důchodu

Ať už se se svým psem rozhodnete pro jakékoliv povolání, počítejte s tím, že nic netrvá věčně. I služební pes odchází do důchodu a to obvykle kolem osmi let věku. Hodláte-li v dané práci pokračovat, je dobré si alespoň s dvouletým předstihem začít vychovávat následovníka řemesla. Protože výcvik služebního psa musí být důsledný a pečlivý. Ale výsledek stojí za to!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?