Co potřebuje lovecký pes?

12. srpna 2013

Lovecká plemena psů jsou v dnešní době stále populárnější. Jejich elegantní stavba těla, krátká srst, inteligence a výborná povaha patří mezi nejčastější důvody, proč jsou nyní na ulici k vidění stále častěji psi jako bígl, jack russell teriér, nebo výmarský ohař. Co však tito psi skutečně potřebují? A lze jim i v městském prostředí zajistit spokojený život?

Výbava pro lovecké psy

Pokud jste i Vy propadli kouzlu některému z loveckých plemen, jistě Vás zajímá, zda se výbava nutná pro jejich chov nějak výrazně liší. Rozhodnete-li se se psem věnovat loveckému výcviku (a s profesionální pomocí to zvládne téměř každý), musíte pochopitelně počítat s tím, že kromě běžného vodítka a obojku budete potřebovat také vodítko stopovací, či nejrůznější aporty a atrapy zvěře (v případě, že neseženete zvěř skutečnou). Nemusíte se však obávat. V porovnání s ostatními výdaji za Vašeho psa jsou tyto náklady téměř zanedbatelné. Nesmíte však zapomenout na samotný výcvik. Jen málokdo z nás zná ve svém okolí někoho, kdo má nejen zkušenosti, ale je také ochoten nám zdarma pomoci s výcvikem. A tak nám nezbývá než do této položky zainvestovat a obrátit se na nejbližší výcvikové středisko. Oželet právě tuto položku se nevyplácí.

 

Výcvik loveckého psa

V dnešní době se loveckému výcviku mohou bez problémů věnovat i lidé, kteří nemají v této oblasti žádné zkušenosti. To ovšem za předpokladu, že si zajistí dohled a vedení opravdu zkušeného kynologa. Pod jeho vedením se tak mohou se svým psem připravit i na několik typů zkoušek. Obtížnost těchto zkoušek postupně narůstá.

Někteří chovatelé se obávají, že pes po absolvování loveckého výcviku začne za zvěří utíkat a stane se v přírodě neovladatelným. Opak je však pravdou. Dobře vycvičený lovecký pes svého pána poslechne na slovo a naučí se rovněž i tzv. klid před zvěří, tedy setrvání v klidu na místě, přestože před ním z vysoké trávy právě vyběhla srnka.

Pokud přesto nechcete svému pejskovi dopřát tento druh výcviku, můžete si vybrat některou z dalších disciplín. V současnosti existuje celá řada sportů, vhodných pro tyto aktivní psy, a tak je jenom na Vás, zda se rozhodnete pro agility, coursing, tanec se psem nebo flyball. Rozhodně je však na místě něco si zvolit, neboť lovecký pes, který netráví denně několik hodin aktivním výcvikem, bude brzy svou energii vybíjet jinde (nejčastěji na zařízení Vašeho bytu).

Přesvědčení, že občasné sportování chovatele znamená, že se k němu lovecký pes hodí, je chybou. Tito psi potřebují opravdu každodenní využití a krátké procházky jim nikdy stačit nebudou.

Dostáváme se tak k tomu hlavnímu - lovecký pes potřebuje především Váš čas. Tato položka bude vždy v péči o toto plemeno klíčová a je třeba důkladně zvážit, zda se v našem rozvrhu najdou každý den minimálně dvě hodiny, které budeme moci psovi věnovat. V opačném případě totiž uděláte nejlépe, pokud si zvolíte méně náročné psí plemeno.

 

Co tedy potřebují psi lovci?

Jak jsme již zmínili, výbava nutná k chovu loveckých plemen psů se nijak výrazně neliší od té, kterou si budete pořizovat například pro buldočka. Je však třeba počítat s tím, že tito psi potřebují pravidelný výcvik a aktivitu, což se neobejde bez nároků na Váš čas. Ovšem pokud budete rádi trávit své volno aktivně, získáte opravdu mimořádného společníka, který Vám Vaši snahu stonásobně vrátí.

 

Autorka: Tereza Zacharová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?