Co potřebujete vědět o onemocnění jater u koček

21. listopadu 2015

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle nejen lidí, ale i zvířat. Veterinární praxe ukazuje, že játra nemusejí vždy fungovat správně, což se nejčastěji projevuje výskytem žloutenky – žlutým zabarvením tkání. To je viditelné na bělmu očí, na dásních a v kůži uvnitř uší.

Důležitým vyšetřením je v takovém případě vyšetření břicha pohmatem, vyvíjením jemného tlaku na orgány uvnitř břicha. Běžně člověk necítí kočičí játra vyčnívající nad posledním žebrem. Pokud k tomu však dojde, je třeba se začít zabývat možností onemocnění jater.

Na onemocnění jater poukazuje také špatná chuť k jídlu, stejně jako zvracení. Na druhou stranu jsou tyto projevy spíše nespecifické, je proto nutné provést krevní testy, které mohou problémy s játry potvrdit či vyvrátit (špatná funkce jater se projevuje zvýšením jaterních enzymů v chemickém rozboru krve).

Jakmile se potvrdí nemoc jater, je třeba blíže specifikovat druh nemoci pomocí biopsie. Tento úkon obvykle doprovází také ultrazvuk, který rovněž může poskytnout podstatné informace o stavu jater.

 

Mastné onemocnění jater

Lipidóza patří mezi nejčastější onemocnění jater u koček. Typické je pro tuto nemoc, když baculatá kočka najednou ztratí chuť k jídlu. Tělo reaguje tak, že přijme tuk dodávající kočce energii, což je ovšem pro její tělo velmi náročné a tuk zanese játra. Léčba je teoreticky jednoduchá – pomocí zdravé stravy. Komplikace nastává, když kočky nemají chuť k jídlu, takže je třeba je krmit injekční stříkačkou, v nejhorším případě pomocí speciální trubice pro dodávání dostatku živin.

 

Hepatitida u kočky

Zánět jater je velmi častou nemocí. Hepatitida je dobře patrná z biopsie, která ukáže zvýšený obsah buněk bojujících proti infekci. Oprávněné je tedy naordinovat antibiotika. V případě výskytu mnoha zánětlivých buněk v játrech se může jednat o zánětlivou hepatitidu, která se léčí pomocí protizánětlivých léků.

 

Když má kočka rakovinu jater

Bohužel občas u koček dochází i k této nemoci. Může se jednat o primární rakovinu (játra jsou zdrojem nemoci), nebo o rakovinu, která se na játra rozšířila z jiných částí těla. Léčba je velmi závislá na typu rakoviny. Pokud je zasažena menší část jater, lze přistoupit k chirurgickému zákroku. V případě rozšířené rakoviny je možností chemoterapie.

 

Chemie potvrdí úspěšnou léčbu

Správnou reakci organismu kočky na léčbu lze vysledovat také z navrácené chuti k jídlu či přibírání na váze. Chemický sloupec je však nejlepším měřítkem. Díky tomu, že nemoc jater vyčteme z chemického panelu, lze s jeho pomocí také sledovat, jak kočka reaguje na léčbu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?