Co se dozvíte z obalu krmiva pro psy

13. ledna 2010

Suchá a konzervovaná krmiva patří v dnešní době mezi nejběžněji používaná krmiva pro psy nebo kočky. Jsou výhodná pro snadná a rychlá podání, pro vysokou trvanlivost při vhodném uložení a v neposlední řadě poskytují psovi či kočce vyváženou stravu. Na našem trhu existuje mnoho druhů a značek krmiv, méně či více kvalitních, různého složení a mnohdy je těžké pro člověka nevědoucího, se v druzích orientovat.

Věnujme se blíže samotnému krmivu, lépe řečeno jeho obalu a informacím, které obal obsahuje.

 

Název krmiva pro psy

Již samotný název krmiva nám mnohdy prozradí, pro koho - pro jakou věkovou hranici, je krmivo určeno - např. junior, senior atd. Z toho vyplývá, že při koupi krmiva si všímáme informací, které určují použití dle jednotlivých kategorií. Může to být krmivo pro štěňata, mladé psy, dospělé psy ve vysoké fyzické zátěži, krmiva pro snížení hmotnosti a mnoho dalších. Krmiva mohou být určena i pro všechny věkové kategorie, univerzální. Z názvu se můžeme rovněž dozvědět částečné složení nebo příchutě. Dle příchutí vybíráme krmivo pro našeho psa, neboť víme, zda mu více chutná kuřecí maso nebo rybina.

 

Složení psího krmiva

Důležitým údajem na obalu je informace, zda se jedná o kompletní krmivo, které se používá jako jediné krmivo nebo doplňkové krmivo, podávané společně s dalšími krmivy.

 

Nedílnou součástí informací na obalu je seznam složek krmiva, dle poměrného zastoupení. Na obalu kvalitních krmiv je umístěna tzv. analýza, ze které vyčteme procentuální zastoupení složek, tvořících krmivo, nebo obsah složek uvedený v hmotnosti či měrných jednotkách. Tyto hodnoty jsou obsaženy - pokud není uvedeno jinak, v 1 kg krmiva. Známkou kvalitního krmiva je vysoký obsah živočišného proteinu - zdrojem proteinu je maso, ať už hovězí, drůbeží nebo zvěřina. Dále vyčteme obsah vlákniny, vitamínů, minerálních látek nebo obsah vlhkosti. Analýzu většinou tvoří přehledná tabulka. Na obalu krmiv, která vyrábí firmy specializované pouze na výrobu těchto produktů, bývá uvedeno, čemu jednotlivé složky krmiva prospívají (srsti, metabolismu, optimální růst a vývin svalů, atd.).

 

Návod na krmení

Vedle již uvedené analýzy najdeme na obalu většinou ještě jednu tabulku, která uvádí doporučenou denní dávku krmiva, dle hmotnosti a aktivity psa. Zde je nutno upozornit, že se jedná o kompletní, vyváženou denní dávku, proto při dávkování musíme počítat i s pamlsky, které během dne psovi dopřáváme.

 

Výrobce krmiv

Na každém obalu musí být uveden výrobce krmiva, jeho adresa, popř. dovozce krmiva. Můžeme se rovněž setkat s údajem „zabaleno pro" nebo „distribuováno:" Tato krmiva většinou prodávají hypermarkety a nemusí být vždy kvalitní.

Datum výroby

Tento údaj musí být uveden na každém obalu.

 

Datum spotřeby

Rovněž i tento údaj musí být uveden na každém obalu a zaručuje minimální trvanlivost každého výrobku, ovšem při předepsaném skladování.

 

Kromě těchto základních údajů uvedených na obalech bývá informace o podmínkách skladování výrobku a údaj o hmotnosti.


Na závěr je nutno podotknout, že ne každé krmivo našemu psu prospívá, nebo mu chutná. Je nutno jen najít to správné, tu správnou značku. Také je všeobecně známo, že to nejdražší krmivo nemusí být rovněž to nejlepší a nejkvalitnější.

 

Autorka: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?