Co se psím kožichem v létě?

26. července 2018

Léto je tady, prázdniny v plném proudu a spolu s nimi i nedočkavé vyhlížení zážitků s našimi miláčky. V takovém počasí to jenom svádí k relaxu někde u vody a dovolené na chalupě. Co když nás ale místo chalupy čeká dovolená v parném městě, nebo dlouhé cestování?

Jak se psi potí

Psi se potí velmi málo. Rozhodně znatelně méně než lidé.

Psi nemají kůži posetou potními žlázami jako my – lidé a jejich ,,pocení“ je omezeno téměř jenom na tlamu a tlapky. Pes se tedy primárně ochlazuje vypařováním slin. Psí tlama jich produkuje veliké množství a právě to je nejdůležitější součástí termoregulace organismu. Na tlapkách se pak nacházejí potní žlázy, jejichž úkolem ale není pocení, nýbrž vlhčení tlapek.

Co teda s tím kožichem?

Velmi často diskutované téma je, zdali psovi srst v létě spíš ubližuje nebo pomáhá. Srst, třebaže nevypadá, je důležitý pomocník termoregulace u psů a můžeme tedy říct, že rozhodně psovi neubližuje. Je však důležité zabezpečit, aby srst v létě mohla tuto roli správně vykonávat a nebyla spíše na obtíž. A tady nastupujeme my - páníčci. Je potřeba dbát na to, aby srst byla vhodně upravená pečlivým vyčesáním té staré, odumřelé a musíme také dbát na její zdraví vhodnou vyváženou stravou.

Pravda o stříhání

Jak to tedy udělat správně, abychom pejskovi neublížili a zároveň mu pomohli od letních veder?

Známe stovky psích plemen a každá skupina se vyznačuje určitým typem srsti. Máme srst hedvábnou, hladkou, kudrnatou, hrubou a v neposlední řadě klasiku - srst s podsadou. Každý typ srsti vyžaduje jinou úpravu a je pro něj vhodná jiná starostlivost v letních dnech. Je tedy potřeba dopředu znát, jaký typ srsti konkrétní pejsek má. Pokud si nevíte rady, nebojte se požádat dobrého psího kadeřníka ve vašem okolí, který s úpravou poradí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Nejlepší adepti na letní střih jsou plemena s hedvábnou, nebo kudrnatou srstí. Kudrnáči nemají podsadu a jejich srst roste neustále do délky (pudl, lagotto romagnollo, bišonek…). U plemen s hedvábnou srstí je typická dlouhá srst v podobě vlasů, která téměř nelíná. Typickým představitelem je Yorkshirský teriér a mnoho hlavně společenských plemen. Tyhle dvě skupiny se stříhají zcela běžně a nijako jim to neškodí. Ale jak se říká, hlavně s citem. Ani tyto psy není možné oholit úplně až ke kůži, tím bychom způsobili velmi snadno její spálení a problém by byl na světe.

Ostatní plemena, především ta s podsadou se holit nesmí. I když se to možná nezdá, oholením třeba Samojeda nebo Huskyho, velice rychle dojde k životu nebezpečné situaci. Nejen, že tyto pejsky chrání kožíšek před zimou, chrání je i před sluncem.

A co že je to to trimování? Jedná se o speciální úpravu, kde se pomocí ,,vytrhávání“ odumřelých chlupů pes zbaví starého kožichu. Psi s velmi tvrdou, drsnou srstí, jako např. knírači, border teriéři, drsnosrstí jezevčíci apod., nelínají klasickým způsobem a stará srst je pak na těle dráždí. Tu nastupuje na scénu odborník a speciálním náčiním psa vhodně upraví. Je nutno podotknout, že trimování se nerovná stříhání a proto se i u této skupiny musíme této činnosti vyvarovat.

Stříhání se tedy musí důkladně promyslet a zvážit všechna pro i proti. Při pochybnostech není ostuda zeptat se třeba v dobrém psím salonu.

Jak nejlépe pomoct při přehřátí?

Důležité je, zabezpečit nepřetržitý přístup k čerstvé, pitné vodě. Pokud máme možnost zajít se psem k vodě, je to dobré řešení. Plavání je výborná letní aktivita, která neinvazivním způsobem pomůže pejska osvěžit a schladit.

Pokud pes vykazuje známky přehřátí (apatie, nevůle spolupracovat, zrychlené dýchání, pěna kolem tlamy apod.), rozhodně se vyhněte šokovému chlazení! Pes se musí ochladit pozvolna, nejlépe namočit nejdřív tlapky, třísla, břicho a podávat vodu po malých dávkách, zato častěji. Nevystavujte psa přílišnému slunečnímu záření a například na turistice nezapomínejte na pravidelné přestávky.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?