Co se říká o psech

23. července 2012

O psech toho bylo již řečeno a napsáno opravdu mnoho. Ale stejně, jako se vžila pověra, že černá kočka přes cestu nosí smůlu, jsou vžité i některé pověry o psech. Každý chovatel psa by měl ale vědět, že co je psáno, rozhodně nemusí být dáno. Pes je, jako každý jiný tvor, zcela jedinečný a i v případě, že je vyšlechtěn pro některou konkrétní práci, neznamená, že se nemůže osvědčit v něčem zcela jiném. A i když jsou různým rasám přisuzovány různé povahové vlastnosti, není radno se tím řídit.

Pes, který štěká, nekouše

Zlatý retrívr je pes, který se velmi hodí do rodiny. Je známý svou milou povahou a tím, že je trpělivý. Spousta rodin si právě tuto rasu pořizuje, protože jsou v rodině děti. Někteří se domnívají, že jeho skvělá povaha umožňuje dětem i to, že si s ním pak mohou dělat, co chtějí. Tento pes si nechá opravdu hodně líbit, ale čeho je moc, toho je příliš. Jednoho dne si váš dosud milý mazlíček může říct dost a prostě to dát jednoznačně najevo. Klidně i tím, že prostě kousne. Smutné je, že chovatel pak málokdy hledá důvod. Psa odsoudí potom jen proto, že udělal něco, co jeho povaze nepřísluší. Zvíře prostě není věc.

 

Zkušený chovatel by měl prostě svoje zvíře dokonale znát a také vyhodnotit chování, které není zcela standardní a rychle proto zareagovat. Pes svoji reakci může dát najevo hned několika způsoby a ten nejhorší, kdy se rozhodne použít zuby, je opravdu až v případě, že je hodně vystresovaný nebo má prostě velmi špatnou zkušenost.

 

Pitbul je zabiják

Tento pes byl vyšlechtěn hlavně pro hlídání dobytka a pro psí zápasy. Pravdou je, že jeho čelisti mají obrovskou sílu, proto poranění tak silným stiskem bývá opravdu závažnější.

 

Pitbulteriér je ale pes jako každý jiný. Snese se bez větších problémů i s jinými druhy zvířat, aniž by někdy zaútočil. K lidem je velmi přátelský, pokud se k němu přátelsky chovají. Nemá dokonce problémy ani s dětmi.

 

Záleží prostě na chovateli, jak psa bere. Zda jen jako nástroj pro hlídání majetku nebo pro vydělávání peněz v aréně, kde se psi navzájem napadají, dokud jeden nepřežije, nebo jako právoplatného člena rodiny, se kterým se také tak zachází.

 

Jako pes a kočka

Obecně se má za to, že pes a kočka se navzájem nesnesou. To, že pes venku vrčí a útočí na kočky, ale neznamená, že je to jeho přirozený nepřítel.

 

Není vůbec žádné překvapení, kdy v rodině tyto dva druhy zvířat jsou a bez problémů spolu sdílejí prakticky vše, včetně misek s jídlem. Jeden druhého dokonce brání.

 

Pokud spolu vyrůstají od mala, často netrvá příliš dlouho, aby si jeden druhého osvojil a ochraňoval. Stanou se z nich pak nerozluční přátelé, kteří se dokážou velmi milovat.

 

Se psy je to prostě jako s lidmi. Pokud mají důvod se usmívat, tak se usmívají, pokud strádají a jsou terčem útoků, vrací to nebo jsou z nich vystrašené uzlíčky nervů, jež se nezmůžou ani na odpor. Pokud si tedy pořizujeme psa, měli bychom na to myslet.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?