Co takhle masáž, Azore?

6. října 2009

Fyzioterapie je v dnešní době u lidských pacientů běžně používaná metoda při rekonvalescenci. U psů tomu tak zatím bohužel není. Je to škoda, protože rehabilitace je velice důležitá a účinná při různých onemocněních a po operacích pohybového aparátu. Nemusíte zrovna jezdit přes půl republiky na specializované pracoviště. Svému mazlíčkovi můžete pomoci i sami.

Ať už se pes pohybuje méně nebo vůbec z jakéhokoliv důvodu, následky jsou vždy velmi podobné. Svaly, které nejsou systematicky zatěžovány, atrofují (ochabují a ztrácejí svoji sílu a hmotu). Stejně tak i klouby ztrácejí rozsah pohybu, pokud nejsou používány. Právě těmto nepříjemným komplikacím se snažíme pomocí fyzioterapie předejít.

 

Fyzioterapii využijeme i u zdravých zvířat. Mnoho psů běhá agility nebo se věnuje jiným psím sportům, kde je kladen důraz na rychlost a pohyblivost. Tak jako lidským sportovcům, měla by být věnována pozornost i těm psím. Před každou takovouto aktivitou by se měl pejsek nechat v klidu vyvenčit a proběhnout. Poté ho položíme na bok (někdo nám ho může přidržet) a začneme s masáží.  Postupně promasírujeme celé tělo (svaly na zádech, všechny tlapičky i krk). Nejen, že se tím prohřejí a rozcvičí svaly, ale zvíře se i psychicky uvolní a je pak daleko lépe soustředěné na svůj úkol. Z takové masáže se může stát příjemný rituál před každou akcí, a to pro pejska i jeho páníčka.

 

Fyzioterapie je známá především jako metoda používaná u nemocných zvířat. Využijeme ji u psů s artrózou nebo také po ortopedické či neurologické operaci Cvičení se doporučuje i psům s dysplazií kyčelního kloubu - udržujeme tím dostatečné osvalení končetiny. Fyzioterapie působí celkově blahodárně na organismus zvířete. Psychická pohoda je pro uzdravení také důležitá.

 

Nejdříve si musíme uvědomit, že fyzioterapie je lékařský obor. Proto, pokud máme nemocného pejska nebo psa po operaci, vždy je nejlepší konzultace s veterinářem! Zkušený odborník nám sestaví plán ušitý pejskovi přímo na míru a poradí, jakým cvikům se raději vyhnout.

 

Cvičení samo o sobě by mělo trvat jen několik málo minut! Vždy začneme masáží a prohřátím svalů. Dále pokračujeme pasivním cvičením, kdy pohyby vykonáváme za psa my.  Pohybujeme každou končetinou zvlášť a pečivě ohýbáme všechny klouby. Pokračujeme aktivním cvičením. Pro procvičení míšních reflexů se doporučuje štípnout zvíře v kůži mezi prsty, a ono reflexně přitáhne končetinu k tělu. Tím si procvičuje svaly samo. Poté pejska postavíme a několik minut ho necháme projít na vodítku nebo na volno pomalou chůzí.  Plnění povelů „sedni, lehni a vstaň" je také vhodným cvičením. Pro zlepšení koordinace pohybů a rovnováhy se zařazuje i cvičení na gymnastickém míči.

 

Plavání je také velice vhodnou aktivitou! Tělo je nadnášeno vodou a klouby tak nejsou zbytečně zatěžovány. Na specializovaném pracovišti se můžeme setkat i s běžeckým pásem instalovaným pod vodou. Takové cvičení více posiluje svaly psa tím, že musí překonávat odpor vody.

 

Autorka: Markéta Rázgová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?